Новини міста Харків та Харківської області

Аналіз подій "Війна в Україні: тижневий звіт" з 9 по 15 грудня.

Росія здійснила один із найбільших атак на енергетичну інфраструктуру України. Трамп висловився проти використання Україною дальнобійних ракет для ударів по Росії, проте зазначив, що американська підтримка Києва може стати інструментом тиску на Москву з метою зупинки конфлікту.

09.12 Європейська Рада ухвалила новий транш для України в рамках програми Ukraine Facility, який становить 4,2 мільярда євро.

10.12 Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що питання зниження призовного віку не є головним на порядку денному. Він зазначив, що нашою увагою повинно бути забезпечення діючих бригад необхідною технікою та підготовка особового складу для ефективного використання цієї техніки. Не слід компенсувати недостатню кількість обладнання та підготовки за рахунок залучення молодих солдатів. Основною метою має стати збереження якомога більшої кількості людських життів, а не накопичення запасів зброї.

Державний департамент США ухвалив рішення про надання Україні послуг з технічного обслуговування літаків F-16 та супутнього обладнання на загальну суму 266,4 мільйона доларів.

Міністр фінансів Сергій Марченко вважає, що Україна має зброю та фінансування, щоб тримати оборону "принаймні протягом першої половини 2025 року", навіть без допомоги США.

Обраний президент США Дональд Трамп сказав, що вирішення української кризи буде його головним пріоритетом після вступу на посаду. Ситуацію на Близькому Сході він вважає менш складною. Відповідаючи на запитання, пов'язані з російсько-українською війною. Трамп розкритикував Київ за удари американськими ракетами по території Росії минулого місяця. "Я категорично не згоден із відправкою ракет на сотні миль вглиб території Росії. Чому ми це робимо? Ми лише посилюємо цю війну і погіршуємо її", - додав він. На запитання про те, залишить він Україну чи ні, Трамп відповів, що використає американську підтримку України як важіль впливу проти Росії в переговорах про припинення війни.

12 грудня керівники міністерств закордонних справ Великої Британії, Іспанії, Італії, Німеччини, Польщі, Франції, України, а також Високий представник ЄС підписали Берлінську декларацію за результатами своєї зустрічі. У документі підкреслюється, що основна мета цих зусиль полягає у забезпеченні перемоги України. Переговори щодо миру для України не можуть відбуватися без участі самої України та європейських партнерів, які її підтримують.

США виділяють Україні щонайменше чотири пакети економічної допомоги на сотні мільйонів доларів для підтримки сільського господарства, транспортної сфери, спільних проєктів уряду і Світового банку, а також на професійну підготовку громадян.

Нижня палата Конгресу США прийняла законопроєкт, що затверджує оборонний бюджет країни на наступний рік у розмірі $883,7 мільярда. Посол України в США Оксана Маркарова зазначила, що в ухваленому Палатою представників оборонному бюджеті на 2025 рік не передбачено жодних положень про можливість лендлізу для України.

Президент Зеленський використав свою першу зустріч з Дональдом Трампом після виборів у США, щоб пояснити потребу України в гарантіях безпеки в будь-якому переговорному процесі щодо припинення війни з Росією. На зустрічі у Парижі троє лідерів не обговорювали конкретні деталі, але обраний президент США повторив, що хоче негайного припинення вогню і переговорів для швидкого завершення війни.

КОМЕНТАР: Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента": "Україна відкрита до діалогу, проте не може погодитися на одностороннє припинення вогню. Як правильно підкреслив Президент Зеленський, Україні необхідні надійні гарантії безпеки в разі зупинки бойових дій, — зазначає експерт. — Немає нічого нового з боку Кремля. Путін продовжує висувати свої вимоги".

Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) включила заповідник "Бабин Яр" і Одеський літературний музей до Міжнародного реєстру культурних об'єктів, що отримують особливий захист.

Верховний суд Нідерландів відмовив Росії у задоволенні касаційної скарги щодо скасування часткового рішення Гаазького арбітражу щодо відшкодування збитків, завданих незаконним захопленням активів Групи Нафтогаз у тимчасово окупованому Криму.

09.12/ Братчук: Терористичними обстрілами Росія намагається залякати наших західних партнерів

09.12/ Інтерв'ю з командиром нашої перемоги: Герой України Дмитро "Фін" Фінашин розповідає про фронтові події, свій досвід з СЗЧ, ампутацію та виклики, що чекають після війни.

10.12/ Інтерв'ю з морським піхотинцем Володимиром Івановим: Вижив у Маріуполі, але бажав загинути в полоні.

10.12/ Інтерв'ю Нація непереможних: Ірма Вітовська про акторство, геноцидальну війну, потребу в сатисфакції та "Київську перепічку"

11.12/ Сюжет: Захисників у прямому сенсі ставлять на ноги. Як працює центр реабілітації "Незламні"

11.12/ Інтерв'ю з Краматорська: Твоя мама більше не прийде! Чому ти з'явився на моїй землі? - Буйвол з Азову про військові дії в Маріуполі.

12.12/ Генеральна репетиція балету "Снігуронька та її сім гномів" в укритті Харківського театру опери та балету.

Головнокомандувач Збройних Сил

15 грудня Головне управління розвідки разом із Службою безпеки України та іншими підрозділами Сил оборони ліквідували поїзд, що складався з 40 цистерн пального, а також завдали шкоди залізничній лінії, що сполучає тимчасово окупований Крим із Запоріжжям.

У російському місті Ульяновськ 14 грудня стався вибух, який пошкодив залізничну інфраструктуру, що ускладнило логістичні процеси армії Російської Федерації.

У ніч на 11 грудня підрозділи безпілотних систем Збройних сил України та Головного управління розвідки Міністерства оборони України завдали удару по нафтобазі "Брянськ". Цей об'єкт є наливним пунктом нафтопроводу "Дружба", призначеним для приймання, зберігання, розподілу та відвантаження дизельного пального на автотранспорт та залізничні склади. Він активно використовується для забезпечення потреб російських військових сил.

12.12 у Москві ліквідували заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро "Марс" Михайла Шатського, який займався модернізацією крилатих ракет X-59 до рівня X-69 та впроваджував нові БПЛА.

12 грудня кіберексперти ГУР Міністерства оборони України взяли під контроль вебсервера офіційних урядових порталів Російської Федерації, зокрема, сайти Державної думи та Конституційного суду. На веб-сторінці Держдуми з’явився банер із написом "Країни Росія не існує", тоді як сайт Конституційного суду РФ був повністю заблокований.

10.12 у місті Єнакієво, яке перебуває під контролем російських військ, було завдано ракетного удару по складу боєприпасів окупантів.

12 грудня внаслідок атаки Збройних Сил України на Таганрог, розташований у Ростовській області Російської Федерації, було поранено 41 російського військового, а ще один військовослужбовець загинув.

12 листопада в чеченській столиці Грозному безпілотник вчинив напад на один із об'єктів полку спеціального призначення поліції, що носить ім'я Ахмата Кадирова, повідомляють ЗМІ.

14 грудня підрозділи Сил спеціальних операцій ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали ураження по диспетчерській станції "Стальной конь". Це один з найбільших терміналів нафтопродуктів у передмісті Орла - Генштаб. Розпочалася потужна пожежа.

14 грудня 2024 року в Краснодарському краї Росії, в місті Кримськ, на аеродромі знищено ворожий винищувач Су-30 внаслідок пожежі. Напередодні, 13 грудня, у Краснодарі вогонь вивів з ладу три російські залізничні локомотиви.

15.12 у чеченській столиці Грозному вранці у неділю безпілотники атакували базу ОМОНу та другого полку Патрульно-постової служби поліції особливого призначення. Дрон також впав на військову базу, звідки зазвичай відправляють в Україну людей.

09.12 у центрі тимчасово окупованого Донецька підірвали ексначальника Оленівської колонії, в якій стався теракт проти полонених бійців ЗСУ. Сергій Євсюков від вибуху загинув. Його дружина перебуває у важкому стані в лікарні.

5 грудня 2024 року в залізничному депо Брянська виникла пожежа, внаслідок якої знищено два магістральні тепловози, що були важливими для логістичних потреб російських окупаційних сил.

Станом на 14.12 вже є попередні дані про те, що росіяни почали застосовувати в штурмах солдатів з Північної Кореї. Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Втрати серед цієї категорії вже теж помітні. 15.12 українські військові оприлюднили фото та відео вбитих російських та північнокорейських військових. Командир 414-го окремого полку ударних безпілотних авіаційних систем (позивний Мадяр) зазначив, що "це злагоджена та насичена сумісна робота пілотів-фпв Птахів 414 оп, Магури, 95-ої десантників, 36-ої морпіхів, Першоі та 17-ї танкових (бригад)".

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський на Покровському напрямку відвідав воїнів 38-ї окремої бригади морської піхоти. Він додав, що Покровський напрямок вже декілька місяців залишається одним з найскладніших у контексті протистояння з російськими окупантами. Прораховуємо і готуємось до всіх можливих варіантів подальших дій ворога.

Кількість російських військових сил у конфлікті з Україною останнім часом залишалася відносно стабільною. Проте після листопада спостерігається тенденція до зниження. Це означає, що завдяки мобілізаційним заходам і укладеним контрактам, Росія здатна залучити менше нових військових, ніж ми знищуємо. Зокрема, вони можуть мобілізувати приблизно 25-40 тисяч осіб, в той час як у листопаді наші втрати для них перевищили 45 тисяч.

Російські військові, які раніше мали значну перевагу над Збройними силами України в кількості артилерійських снарядів, тепер втрачають цю позицію. На сьогоднішній день на різних фронтах співвідношення використання артснарядів з боку супротивника становить приблизно 1,5 до 1, а в деяких випадках цей показник знизився до 1 до 3 на користь українських сил.

За даними розвідки США, Росія має намір запустити ще одну балістичну ракету середньої дальності найближчими днями. Але точна дата, коли це може статися, невідома.

КОМЕНТАР: Тарас Жовтенко, експерт з міжнародної безпеки Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва: "Черговий етап російського ядерного шантажу, зокрема згадування на всіх рівнях "Орєшніка", пов'язане з прагненням Кремля зміцнити свої позиції до того моменту, як новообраний президент США почне реалізовувати своє бачення мирного врегулювання російсько-української війни. В Кремлі чудово розуміють, що поки не пізно, треба намагатися максимально підняти всі ставки, щоб не дати можливості Трампу силоміць саджати Путіна за стіл переговорів, а зробити так, щоб російського диктатора треба було просити про це і, відповідно, робити йому якісь поступки".

10.12 У Держприкордонслужбі не фіксували спроб заходу військ РФ на територію Сумщини. Інформація про прорив росіянами кордону на Сумщині - це фейк. Це ворожа дезінформація, яка не відповідає дійсності.

09.12 безпілотні літальні апарати "Pentagon" знищили механізовану штурмову групу російських військ, що намагалася захопити плацдарм на березі річки Снагость, контрольованому Силами оборони, у Курській області.

На 10 грудня в наступальних операціях на трьох тактичних напрямках — Покровському, Курахівському та Времівському — задіяно приблизно 150 тисяч військовослужбовців окупаційних сил.

10.12 на Покровському напрямку противник намагається пробитися до околиць Курахового. Спроби захопити стратегічні висоти тривають, щоб встановити вогневий контроль над шляхами та логістичними маршрутами, що спрямовуються до міста.

10.12 Активність агресора залишається високою на Запорізькому та Времівському напрямках, де противник, не зважаючи на свої втрати, намагається досягти межі між Донецькою та Дніпропетровською областями, захоплюючи один з найбільших населених пунктів - Велику Новосілку. Сили оборони України продовжують активно протистояти агресії, завдаючи удари по ворогу і знищуючи його бронетехніку та живу силу.

11.12 Ворог намагається здійснити прорив до Курахового, прагнучи захопити ключові висоти та маршрути, що ведуть до цього населеного пункту. Підрозділи Збройних Сил України утримують контроль над Кураховим, а диверсійні та розвідувальні групи противника, які все ж здобувають можливість пройти, швидко ліквідуються.

11.12 українські бійці відбили механізований наступ російських загарбників біля населеного пункту Кругляківка Куп'янського району Харківської області. ЗСУ за допомогою FPV-дронів пошкодили та зупинили всі вісім бойових броньованих машин і остаточно знищили шість: 1 танк, 3 БМП, 2 МТ-ЛБ.

11.12 ворог здійснив напад на наші укріплення в напрямку Покровського. Після тривалих зіткнень було знищено дві наші позиції, а одну ми втратили. Зараз тривають роботи з відновлення оборонних рубежів. Бої продовжуються на південно-західній межі населеного пункту Шевченко. Сили оборони успішно стримують наступ противника, завдаючи йому втрат серед особового складу та техніки.

11.12 бійці 36-ї окремої бригади морської піхоти на честь контрадмірала Михайла Білинського, спільно з союзними підрозділами, ліквідували чотири російські десантні бойові машини та 17 ворогів у Курській області.

12.12 Миколаївські морські піхотинці успішно відбили нову атаку російських десантників на Курщині, завдавши противнику значних втрат. Під час операції в околицях населеного пункту Зелений Шлях було знищено три ворожі БМД та ліквідовано інженерну машину для розмінування. Російська сторона понесла втрати у 14 десантників, ще 25 загарбників отримали поранення.

На околицях Часового Яру та в самому місті вже протягом майже року російська 98-а повітряно-десантна дивізія намагається здійснити штурм. Цю дивізію наші захисники вже двічі здолали раніше. Звичайно, вони провели доукомплектацію, набравши нових солдатів та техніки. За словами підполковника Волошина, тактика російських десантників залишається незмінною. Вони прагнуть перетнути канал Сіверський Донецьк - Донбас, зосереджуючи свої сили в зруйнованих будівлях і підвалах, а потім здійснюють атаки.

13 грудня в Торецьку, що на Донеччині, нацгвардійці знищили будівлю, в якій перебували російські військові, ліквідувавши 114 піхотинців противника.

13.12 на Харківщині прикордонники відбили спробу заходу ворожої ДРГ.

14 грудня російські агресори зміцнили свої позиції в околицях Пушкіного, Піщаного, а також на заході та сході населеного пункту Шевченко в Донецькій області. Наші військові підрозділи здійснюють дії для відновлення тактичного становища.

14 грудня російські війська здійснили спроби поліпшити своє тактичне становище в околицях Благодатного, на заході від Дальнього та в районі Єлізаветівки. Проте їхні зусилля виявилися невдалими, вони зазнали значних втрат і змушені були відступити.

15 грудня бійці 10-ї гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" успішно відбили масштабний наступ російських військ на Сіверському напрямку, знищивши чотири бойові машини піхоти, 13 мотоциклів та один МТЛБ противника. У результаті їхніх дій було ліквідовано 52 окупанти, ще 37 отримали поранення. Також в ході бою знищено 4 БМП, 13 мотоциклів, 4 багі, один МТЛБ, 28 FPV-дронів, міномет калібру 120 мм та дрон-камікадзе "Привіт 82".

15 грудня Збройні сили України звільнили Колесниківський ліс у Харківській області від ворога. Цю новину підтвердив Юрій Федоренко, командир безпілотних авіаційних комплексів "Ахіллес" 92-ї окремої механізованої бригади, названої на честь кошового отамана Івана Сірка.

15 грудня неподалік села Піщане в Донеччині відбувся масштабний зустрічний бій, в ході якого Збройним Силам України вдалося примусити противника відступити до лісосмуги біля села Шевченко. Вперше за останній час у щоденних оновленнях карти в актуальній версії "DeepState" не зафіксовано жодного просування окупантів у напрямку Покровська.

У період з 9 по 15 грудня внаслідок атак російських окупантів на території Донецької, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей загинуло 5 осіб, а 65 отримали поранення.

Експертні організації займаються визначенням походження останків, які були передані з Росії в рамках нещодавніх репатріаційних акцій, щоб встановити, чи належать вони українським військовим, що загинули внаслідок катастрофи літака ІЛ-76.

Більше ніж 2000 українських солдатів постраждали від отруєння хімічними сполуками, що їх використовує Російська Федерація.

14.12 Під час виконання бойового завдання втратив життя пілот 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил ЗСУ. Ім'я та прізвище Героя не розголошуються.

На фронті загинув військовослужбовець, режисер монтажу проєкту "Реальна історія" Олег Сарело.

У листопаді в Україні загинули щонайменше 165 цивільних і ще 887 отримали поранення, з них восьмеро дітей загинули та 57 отримали поранення.

В Україні трагічно загинув білоруський доброволець на прізвисько "Газ", який боровся в рядах Інтернаціонального легіону. Йому виповнилося всього 25 років.

Станом на грудень 2024 року 301 цивільна українка перебуває у російському полоні. Щонайменше 25 з них позбавили волі ще до початку повномасштабного вторгнення, а 276 - після.

З 2014 року на тимчасово окупованому півострові Крим вважаються зниклими безвісти 24 особи, серед яких 18 є представниками корінного народу кримських татар.

В Україні приблизно 23 тисячі квадратних кілометрів території постраждали від війни, і є можливість, що ці області можуть зазнати значної деградації.

Нещодавні оцінки втрат, яких зазнала Україна через агресію Російської Федерації, можуть перевищити 600 мільярдів доларів.

Тернопільці, чиї квартири постраждали внаслідок атаки російського "Шахеда" 2 грудня, отримають фінансову підтримку в розмірі 15 тисяч гривень.

09.12 лідер німецької демократичної опозиції, кандидат у канцлери від консервативного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц приїхав в Україну. Мерц провів зустріч з Президентом Зеленським і сказав, що Консервативний блок ХДС/ХСС підтримує надання Україні далекобійних озброєнь.

09.12 Президент Зеленський обговорив з прем'єр-міністром Естонії Крістеном Міхалом, який прибув з візитом до Києва, участь України в Об'єднаних експедиційних силах (JEF) у статусі постійного члена. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся з Крістеном Міхалом. Сторони обговорили питання оборони України, відбудови та енергетики. Денис Шмигаль і Крістен Міхал підписали за результатами зустрічі Спільну заяву, в якій закликали до посилення санкційного тиску на РФ і встановлення повного торговельного ембарго, своєчасного і безперешкодного надання Україні військової допомоги. Міністр оборони України Рустем Умєров і прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал обговорили зміцнення співпраці у сфері кібербезпеки, а також підготовку та оснащення однієї з українських бригад.

Голова Офісу Президента Андрій Єрмак зустрівся з комісаром Європейського Союзу з оборони та космічних питань Андрюсом Кубілюсом. У ході зустрічі були обговорені актуальні події на фронті, найбільш нагальні потреби Збройних сил України, а також питання посилення української системи протиповітряної оборони.

В Україні, в Міністерстві закордонних справ, висловили сподівання на отримання вибачень від ФІФА, яка під час жеребкування чемпіонату світу 2026 року представила карту України без Криму.

Керівник МОУ Умеров зазначив, що Україна проводить переговори з європейськими державами щодо формування бригад стратегічного резерву.

Протягом 11 місяців 2024 року Міністерство оборони України забезпечило Сили оборони більш ніж 1,2 мільйона безпілотників різних категорій, серед яких розвідувальні, ударні та FPV-дрони.

Міністерство оборони України виділило бригадам 1,1 мільярда гривень для придбання безпілотних літальних апаратів.

Україні вдалося відновити 935 медзакладів, які пошкодила з початку повномасштабного вторгнення Росія.

На платформі Prozorro були оприлюднені два тендери на створення проєктної документації для відновлення головного корпусу Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит".

Міністр оборони Умєров провів робочу нараду за участі представників Збройних сил, Державної служби спеціального звʼязку та захисту інформації й Міністерства оборони, на якій обговорили постачання безпілотних літальних апаратів Силам оборони.

Завдяки інноваційному сервісу в додатку "Армія+" військовослужбовці матимуть можливість подавати електронні рапорти для отримання винагороди за знищену техніку. Після затвердження рапорту, винагороду можна буде отримати протягом 72 годин.

Новий склад наглядової ради НЕК "Укренерго" був погоджений Кабінетом Міністрів та затверджений наказами Міністерства енергетики. Нова наглядова рада складається із чотирьох незалежних членів, якими стали: Луїджі де Францискі, Єппе Себастьян Кофод, Ян Генрік Монтелл та Патрік Роланд Грейхен. Представниками держави Міненерго затвердило Юрія Бойка, Анатолія Гулея та Олексія Нікітіна.

Заступник міністра оборони України з європейської інтеграції Сергій Боєв провів зустріч із делегацією Цільової групи підтримки України від Міністерства Збройних сил Франції, яку очолює генерал-майор Седрік дю Гарден. У ході обговорення були визначені плани щодо надання Україні необхідного озброєння, що має критичне значення.

Україна активізує виробництво сучасних видів озброєння, що є важливим аспектом міжнародної співпраці нашої країни.

Станом на 11 грудня 2024 року в рамках процесу декларування зброї громадяни зареєстрували в цілому 709 одиниць вогнепальної зброї.

13 грудня до Києва завітали Нейт Фік, американський посол з особливих доручень у сфері кіберпростору та цифрової політики, а також Дуг Бек, директор Оборонного інноваційного підрозділу.

В Україні на одному з підприємств АТ "Українська оборонна промисловість" розпочали виготовлення штурмових гвинтівок, що відповідають стандартам НАТО, за ліцензією компанії Česká zbrojovka.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) разом із міжнародним брокером AON оголошують про старт Гарантійного механізму відновлення та реконструкції України (URGF), бюджет якого становить 110 мільйонів євро.

Керівництво Національного банку України прийняло рішення підвищити облікову ставку до 13,5%. Це заходи спрямовані на підтримку стабільності валютного ринку, контроль за інфляційними прогнозами та поступове зниження рівня інфляції до цільового показника в 5%.

НБУ підписав угоду, що сприяє прозорості у сфері банківських платіжних послуг, спільно з двома галузевими асоціаціями та чотирма фінансовими установами.

За січень - листопад 2024 року валовий внутрішній продукт України збільшився на 4% порівняно з аналогічним періодом минулого року; у листопаді зростання економіки становило 0,9% у річному вимірі.

З початку 2024 року українські морські порти обробили 91,1 мільйона тонн вантажів, що на 70% перевищує аналогічний показник минулого року.

У періоді з січня по листопад 2024 року обсяг товарообігу України досягнув 101,9 мільярда доларів США.

Протягом десяти місяців 2024 року Україна здійснила експорт ІТ-послуг на суму 5,31 млрд грн, що на 4,4 млн грн менше в порівнянні з тим же періодом минулого року.

Річна інфляція в Україні прискорилася до 11,2%; у листопаді 2024 року споживчі ціни зросли на 1,9%.

Компанії Групи "Нафтогаз" у січні - листопаді 2024 року видобули 13,5 мільярда кубометрів "блакитного палива".

Авіаперевізник SkyUp Airlines анонсував старт нової програми регулярних рейсів з Кишинева (Молдова) до затребуваних напрямків у Європі. Перші рейси заплановані на квітень 2025 року, а можливість бронювання квитків відкривається 11 грудня 2024 року.

Протягом 2024 року Україна встановила нові рекорди у кількох секторах агропромислового комплексу, зокрема прогнози по експорту цукру становлять близько 700 тисяч тонн.

Президент США Джо Байден 12 грудня затвердив новий пакет допомоги Україні, який міститиме додаткові засоби протиповітряної оборони, спроможності для артилерії та інші види озброєнь. Вартість нового пакета оцінюється в 500 мільйонів доларів.

Сполучені Штати і Великобританія ввели нові обмеження на незаконну торгівлю золотом, оскільки, за словами британського уряду, ця діяльність фінансує російську агресію проти України та сприяє корупційним схемам.

У 2025 році Норвегія надасть фінансування для підготовки українських пілотів та наземних фахівців F-16 в Португалії. Раніше такі тренування відбувалися в Данії.

11 грудня дипломати Європейського Союзу ухвалили рішення щодо нового пакету санкцій проти Росії. 15-й пакет міститиме додаткові заходи, спрямовані на боротьбу з російським "тіньовим флотом".

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль здійснив візит до столиці Німеччини, Берліна.

У вівторок, 10 грудня, Міністерство фінансів США оголосило про надання Україні кредиту в розмірі 20 мільярдів доларів у рамках ініціативи G7, яка передбачає загальну суму в 50 мільярдів доларів для використання заморожених активів Росії.

Канадська Палата громад ухвалила рішення про надання Україні військової допомоги в розмірі 764 мільйонів канадських доларів, що еквівалентно приблизно 587 мільйонам доларів США.

18 грудня в Брюсселі відбудеться зустріч, на якій зберуться європейські керівники, Генеральний секретар НАТО та Президент України Володимир Зеленський. За інформацією, учасники планують обговорити можливі варіанти завершення війни, а також розглянути ідею створення європейської миротворчої місії, що може слугувати запобіжником для нових агресивних дій Росії проти України.

КОМЕНТАР: Володимир Огризко, колишній глава МЗС України, керівник Центру дослідження Росії: "Якщо відбудеться об'єднання таких країн, як Франція, Британія, Німеччина, Польща, Данія, можливо, ще хтось долучиться, і вони почнуть реально думати над тим, як протидіяти російській агресії, з розумінням того, що ми отримуємо реальні гарантії безпеки, а не просто заморожуємо війну, - тоді в цьому є сенс. Якщо це просто форма примусу України до того, щоб ми відмовилися від територій, то нам на таку пропозицію приставати немає сенсу".

Дональд Трамп висунув кандидатуру Кімберлі Гілфойл, екс-ведучої Fox News та нареченої його старшого сина, на роль посла в Греції, в той час як Тома Баррака, який очолював його інавураційний комітет у 2016 році, має намір призначити послом у Туреччині.

Голова німецької опозиційної партії ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, котрий висуває свою кандидатуру на пост канцлера, повідомив, що готовий надати Україні далекобійні ракети Taurus лише після проведення консультацій із США.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про виділення шести європейським державам, які межують із Росією та Білоруссю, 170 мільйонів євро на захист кордонів.

Президент США Джо Байден затвердив меморандум про національну безпеку, що має слугувати дорожньою картою для нової адміністрації Дональда Трампа, яка прагне протидіяти зростаючій співпраці між Китаєм, Іраном, Північною Кореєю та Росією.

Нова очільниця дипломатії Європейського Союзу Кая Каллас вважає, що мільярди російських державних коштів, заморожених в ЄС, повинні бути використані для допомоги Україні.

Маршалок нижньої палати польського парламенту, кандидат у президенти РП від партії "Польща 2050" Шимон Головня не виключив участі польських військ у миротворчій місії в Україні, але це має бути під егідою і в межах структури НАТО. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заперечив чутки про відправку польських військ в Україну.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан здійснив телефонну бесіду з президентом Росії Володимиром Путіним, яка тривала одну годину. Орбан зазначив, що Угорщина активно реалізує "всі можливі дипломатичні ініціативи", щоб сприяти встановленню миру та веденню переговорів. В свою чергу, президент Володимир Зеленський відреагував на цю розмову, підкресливши, що для досягнення миру необхідні рішучість зі сторони США, єдність Європи та готовність всіх партнерів дотримуватися принципів Статуту ООН.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що готовий продовжувати переговори з Путіним, хоч і вважає телефонний дзвінок між ними у листопаді "розчаруванням".

Європейський суд з прав людини визнав заборону публічного носіння "георгіївської стрічки" в Україні законною. У рішенні у справі "Борзих проти України" 2017 року суд підтвердив право держави притягувати до відповідальності за використання цього символу.

Обраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп надіслав запрошення лідеру Китаю Сі Цзіньпіну на свою інавгурацію, заплановану на 20 січня. Проте Сі Цзіньпін не відвідає цю подію у Вашингтоні.

Впливовий американський журнал Time вдруге назвав обраного президента США Дональда Трампа "Людиною року".

14 грудня Національна Асамблея Південної Кореї, що виконує функції парламенту, ухвалила рішення про імпічмент президента Юн Сук Йола.

14 листопада в історії Грузії відбулися перші президентські вибори, які проводила не народна маса, а виборча колегія. Перемогу здобув колишній футболіст Михеїл Кавелашвілі, хоча легітимність цих виборів не визнає діюча президентка та опозиційні сили. Кавелашвілі набрав 224 голоси - повідомляє "Ехо Кавказа". Партія "Грузинська мрія" оголосила, що інавгурація нового президента запланована на 29 грудня цього року. Чинна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі висловилася проти визнання цих виборів, назвавши їх "глумом над демократією", і висловила впевненість у тому, що це не зупинить Грузію на шляху до європейської інтеграції.

КОМЕНТАР: Саломе Зурабішвілі, президент Грузії, висловила свою позицію: "Я маю намір залишитися на посаді президента після виборів. По-перше, я дійсно виконуватиму свої обов'язки до завершення мандату і до моменту інавгурації. Але ця інавгурація повинна належати легітимному президенту. Якщо парламент не відповідає вимогам легітимності, якщо його не було обрано згідно з Конституцією, і якщо вибори, на яких він заснований, не вважаються легітимними як з моєї точки зору, так і з точки зору народу, то і новообраний президент не може вважатися легітимним, незалежно від того, чи відбудеться його інавгурація".

На засіданні 11 грудня Кабінет Міністрів Молдови ухвалив рішення про введення надзвичайного стану в енергетичній сфері, яке набуде чинності з 16 грудня і триватиме 60 днів. Це рішення обумовлене загрозою зупинки постачання газу з Росії.

Австрійська компанія OMV розриває довгострокову угоду про постачання природного газу з "Газпром експорт". Зараз OMV більше не має жодних контрактів на постачання з "Газпром експорт" і не здійснює комерційної діяльності в Росії.

Міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац оголосив, що в ніч на 10 грудня ізраїльські ракетні кораблі Військово-Морських Сил знищили сирійський військовий флот в рамках великої операції, спрямованої на ліквідацію стратегічних загроз для держави. Спеціальний представник ООН з питань Сирії Гейр Педерсен закликав Ізраїль припинити атаки на країну, яка намагається відновитися після падіння режиму Башара Асада.

Росія змусила Башара Асада залишити Сирію, дійшовши до висновку, що його уряд не в змозі протистояти атакам озброєних опозиційних сил. Повалений президент Сирії майже нікому не ділився своїми намірами втекти, а також обманув своїх військових, стверджуючи, що російська військова підтримка вже на шляху.

КОМЕНТАР: Євген Добряк, експерт-міжнародник: "Асад - дуже небідна людина. І те, що батько його зміг там зібрати, і те, що сам Асад протягом свого 24-річного перебування при владі у Сирії теж дуже багато взяв з сирійського народу... Це все зараз опинилося у РФ. Вони його з цих причин і прийняли. З іншого боку, йому ніхто не дасть розпоряджатися цими мільярдами. Йому залишать на життя, а все інше буде так, як і у Януковича: все це буде працювати на Росію".

15 грудня вранці з'явилася інформація про те, що в Керченській протоці сталося лихо — два танкери, "Волгонефть 212" і "Волгонефть-239", затоплені, розколовшись навпіл, що призвело до витоку мазуту в море. Капітан і 13 членів команди танкера "Волгонефть 212" були успішно врятовані, проте капітан і один з них зараз перебувають у реанімації. 14 членів екіпажу танкера "Волгонефть-239" все ще чекають на допомогу.

10.12/ "Небесний зір" спостерігає за стражданнями та прагне справедливості. Оповідь про операторку безпілотників.

ЦИТАТА: "Навчання тривало близько трьох тижнів. Ми виходили на тренування з інструкторами, літали і освоювали різні деталі, щоб зрозуміти, як усе працює. На перший погляд може здаватися, що достатньо просто керувати дроном за допомогою пульта, але насправді існує безліч тонкощів, особливо в зонах бойових дій."

10.12/ Таїнство бандури: як кобзарські традиції відстоюють Україну у світі

ЦИТАТА: "Це для нас є підтвердженням наших цінностей, культурних традицій, унікальності та самосвідомості. Цей досягнення стане невід'ємною частиною нашої Великої Перемоги. Неспровокована війна, яку розпочала Україна, забирає життя наших митців: 133 з них загинули, серед яких і шестеро представників кобзарського цеху, які стали на захист Батьківщини... Але, незважаючи на всі спроби відірвати українців від своїх коренів, наша культура підтверджує свою незламність".

11.12/ Дипломатичні відносини: Зеленський заявив про готовність до мирних переговорів, тоді як Путін вдався до рішучих заяв.

ЦИТАТА: "Якщо Путін ухвалить рішення про нові провокаційні дії, надзвичайно важливо, щоб Україна разом із європейськими партнерами негайно визнали ці дії як виклик не лише для України, але й для Сполучених Штатів. Такі дії Путіна свідчать про його намір підірвати авторитет США та їхню роль у формуванні міжнародного порядку. Це спроба продемонструвати, що замість гасла "Зробимо Америку великою знову" світ має визнати "Росія понад усе".

11.12/ Інфобум від Укрінформу: Ще більше нагород - естетичних та справедливих!

ЦИТАТА: "Український народ вже явив світу багато чудес: пройшов дві революції, не зламався, коли ворог хотів взяти "Київ за три дні", та зараз мужньо відстоює свою землю. І одне із таких чудес являють саме кінематографісти, які показують всьому світу, що українське кіно живе і розвивається, незважаючи на відсутність належного фінансування, незважаючи на те, що в країні йде повномасштабна кровопролитна війна".

Читайте також