Новини міста Харків та Харківської області

Огляд подій "Війна в Україні: тижневий звіт" з 6 по 12 січня.

Сполучені Штати оголосили про значні санкції проти прихованого флоту Російської Федерації. Українські військові затримали на Курщині солдатів з Північної Кореї. Кіт Келлог має намір досягти мирних угод в Україні протягом ста днів. Дональд Трамп повідомив, що його зустріч із Володимиром Путіним "планується".

Обраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп на пресконференції в Мар-а-Лаго, штат Флорида, висловив сподівання, що конфлікт в Україні вдасться зупинити протягом півроку. Після цього Кіт Келлог зазначив, що угоди щодо завершення війни можуть бути укладені вже за 100 днів від початку роботи нової адміністрації.

Сполучені Штати Америки ввели обмежувальні заходи проти прихованого флоту Росії, включаючи 184 танкери. Вашингтон наклав санкції на дві провідні нафтові компанії - "Газпром нефть" і "Сургутнефтегаз", а також на страховики "Ингосстрах" і "Альфастрахование", які забезпечують страхування більшості суден, що транспортують російську нафту до Індії.

Уряд Сполученого Королівства оголосив про введення нових санкцій щодо російських енергетичних корпорацій. Це перший випадок, коли Великобританія впроваджує прямі обмеження проти двох великих нафтових компаній Росії – "Газпром Нефть" та "Сургутнефтегаз".

Президент Зеленський в інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману. Головне:

9 січня на американській військовій базі "Рамштайн" у Німеччині відбулося 25-те засідання Контактної групи, що займається питаннями оборони України, на якому особисто був присутній Президент України. У відкритті зустрічі міністр оборони США оголосив про надання Україні військової допомоги в розмірі 500 мільйонів доларів. Одночасно Великобританія та країни НАТО пообіцяли передати Україні 30 тисяч FPV-дронів, а Норвегія виділила понад 60 мільйонів доларів для ініціативи з закупівлі дронів. Німеччина зобов'язалася надати Україні системи ППО, боєприпаси та бронетехніку. Також Канада планує виділити близько 330 мільйонів доларів для військової підтримки нашої країни. Учасники зустрічі затвердили вісім дорожніх карт, які окреслюють основні цілі Сил оборони України до 2027 року. Зеленський закликав партнерів інвестувати в виробництво дронів в Україні та завершити постачання обіцяних систем ППО, а також зазначив, що КНДР вже втратила 4000 військових у конфлікті між Росією та Україною. Президент і міністр оборони України провели кілька двосторонніх переговорів. Наступне засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" може відбутися вже в лютому.

10 січня Президент Володимир Зеленський провів телефонну бесіду з Президентом США Джо Байденом, під час якої були обговорені важливі аспекти нового пакету санкцій, спрямованого на російську енергетику, а також наголошено на необхідності подальшого зміцнення повітряної оборони України.

Президент США Джо Байден впевнений, що в Конгресі є достатня кількість як демократів, так і республіканців, які підтримують продовження допомоги Україні. Він вважає, що ці законодавці не підуть на компроміси і не погодяться на будь-які спроби припинити цю підтримку в майбутньому.

06.01/ Пехньо: Атака Збройних Сил України в Курській області: чому це відбувається саме тепер і які її цілі?

08.01/ Інтерв'ю на Краматорській станції: Якщо прагнеш вижити - копай! Це наш основний пункт. Навіть снайпери займаються копанням - "Койот" на "Станції Краматорськ".

09.01/ Дмитрашківський: Забуті Кремлем: як живуть цивільні у Курській області, що підконтрольна ЗСУ

09.01/ Маломуж: Енгельс палає другу добу. Які наслідки для Росії?

08.01/ У Запоріжжі зазнала атаки промислова інфраструктура з боку російських сил.

09.01/ У Львові влаштували тренування зі стрільби з лука для ветеранів

10.01/ У Києві попрощалися з офіцером-морпіхом Андрієм Кузьменком

10.01/ Атака "Шахедів": у Києві уламки дрона впали на багатоповерхівку

11.01 Президент Зеленський провів засідання Ставки Верховного головнокомандувача, на якому доручив збільшити кількість замовлень дронів.

11 січня кілька регіонів Російської Федерації зазнали атак безпілотників, внаслідок чого аеропорти Казані, Нижньокамська та Ульяновська були змушені призупинити свої авіарейси.

11 січня у Татарстані, в Нижньокамську, безпілотники здійснили атаку на один з найбільших нафтопереробних заводів Росії, ймовірно, на Татарстанський НПЗ "Танеко". У місцевому аеропорту було активовано план "Килим". НПЗ "Танеко" займає п’яту позицію серед нафтопереробних підприємств Російської Федерації, з річною потужністю переробки, що перевищує 16 мільйонів тонн нафти.

08.01 У російському місті Енгельс, розташованому в Саратовській області, вранці 8 січня сталася пожежа на нафтосховищі авіабази комбінату "Кристал" Росрезерву після атаки безпілотників ГУР МОУ. Ця база є важливою для заправки стратегічних літаків Росії, які здійснюють ракетні удари по Україні. Станом на 12:01 пожежу ще не вдалося ліквідувати. Як повідомляють ЗМІ, внаслідок атаки на нафтобазу в Енгельсі було повністю знищено три резервуари об'ємом 120 000 кубічних метрів кожен, а ще шість резервуарів отримали серйозні пошкодження. В результаті інциденту виведено з ладу резервуарний парк, у якому зберігалося близько 800 000 тонн пального, призначеного для військового аеродрому.

08.01 Збройні Сили України здійснили точний удар по командному центру 8-ї гвардійської загальновійськової армії Російської Федерації, розташованому в місті Харцизьк, що в Донецькій області.

За інформацією, за нападом на найкрупніший морський торговий порт Росії стоїть Служба безпеки України. 4 січня безпілотники СБУ пролетіли більше 900 кілометрів, досягнувши майже Санкт-Петербурга, і влучно вразили свою ціль.

12 січня Збройні Сили України здійснили точний удар по командному пункту 2-ї гвардійської загальновійськової армії Росії, розташованому на тимчасово окупованій території Донецької області.

07.01 Збройні сили України здійснили точний удар по командному центру 810-ї окремої бригади морської піхоти Росії, розташованому поблизу населеного пункту Біла в Курській області.

10.01 Україна атакувала замасковані військові об'єкти в Ростовській та Ленінградській областях Росії.

10.01 ЗСУ вразили високоточним ударом пункт управління 3 армійського корпусу ЗС РФ у Світлодарську Донецької області.

10.01 дрони СБУ та ракета "Нептун" відпрацювали по складу зберігання боєприпасів та дронів-розвідників поблизу села Чалтирь у Ростовській області РФ.

11.01 стало відомо, що Українські воїни у Курській області взяли в полон двох військових з Північної Кореї. Двоє північнокорейсьих солдатів були поранені, але вижили, їх доправили у Київ, де вони спілкуються зі слідчими СБУ. Завдяки північнокорейським полоненим Україна отримала беззаперечні докази участі КНДР у війні Росії проти України. 12.01 Національна розвідувальна служба Південної Кореї підтвердила, що Україна взяла у полон двох солдатів з КНДР. Один з них заявив про значні втрати серед північнокорейських військових.

Протягом п'яти місяців, які минули з початку Курської операції Збройних Сил України, Росія понесла втрати, що перевищують 38 тисяч військовослужбовців, з яких приблизно 15 тисяч загинули. Загалом, з моменту початку повномасштабної агресії проти України, Росія втратила близько 800 010 осіб. Під час цієї операції українські сили захопили 860 російських солдатів, що суттєво збільшило їхній обмінний фонд.

КОМЕНТАР: Геміш де Бреттон-Гордон, полковник британської армії: "Курськ знаменує початок кінця правління Путіна у 2025 році, подібно до того, як 1943 рік став переломним для Гітлера. Операція в Курську - це друге серйозне приниження для Путіна після його невдачі в Сирії, і особливо невдалою ця ситуація виглядає на фоні наближення інавгурації Дональда Трампа. Це дає Україні нову надію. Таким чином, з точки зору західних аналітиків та нашого військового командування, Курська операція є успішним кроком."

На Покровському й Курахівському напрямках росіяни у силах і засобах переважають українських бійців мінімум уп'ятеро. На Покровському напрямку - 150 тисяч військових РФ, на Курському - 50.

Російська Федерація змушена перекидати військові частини до Курської області з південних регіонів та інших напрямків для зміцнення своїх сил.

У Міністерстві оборони Великої Британії зазначили, що грудень 2024 року, ймовірно, став "найвитратнішим" місяцем у війні для Росії, з загальною кількістю втрат, яка сягнула 48 670 осіб. Це вже шостий місяць поспіль, коли російські війська зазнають зростання місячних втрат у особовому складі.

Сили оборони продовжують контролювати території в межах Курахового, особливо в районі теплоелектростанції, і російські війська не змогли повністю захопити місто, повідомив Віктор Трегубов, речник оперативно-стратегічного угрупування "Хортиця". Напередодні, в ніч на 11 січня, аналітики проєкту "Deep State" повідомили про те, що місто опинилося під контролем військ РФ.

06.01 ЗСУ здійснили прорив одночасно у трьох районах Курщини — на південний захід та південь від Бердіна, увійшовши до цього населеного пункту. Також було проведено атаки поблизу Пушкарного, на сході від Суджі, а також в районі Леонідового. Водночас спостерігається просування противника на південний схід від Суджі.

06.01 на Курахівському напрямку противник проводить штурмові дії у міській забудові Курахового, в напрямку Петропавлівки та Дачного. Тривають заходи з виявлення та знищення штурмових груп противника.

06.01 на Куп'янському напрямку противник у нічний час здійснив спробу знищити транспортну цивільну інфраструктуру, зокрема переправу через річку Оскіл. Це ускладнило як доставку гуманітарних вантажів, так і проведення евакуаційних заходів.

07.01 в ОСУВ "Хортиця" відкинули повідомлення про те, що російські військові захопили населений пункт Лозова, розташований в Ізюмському районі Харківської області.

Станом на 07.01 ситуація у Кураховому важка. Росіяни намагаються знищити всі будинки в місті, навіть малоповерхову забудову. Українські війська тримаються на західній околиці. У тому числі тримають електростанцію, що знаходиться в місті.

07.01 воїни 8-го полку Сил спеціальних операцій Збройних сил України знищили в Курській області РФ 13 військовослужбовців Північної Кореї.

08.01 Сили спеціальних операцій Збройних Сил України разом із іншими підрозділами оборони успішно відбили атаки російських загарбників на українські позиції в одному з населених пунктів Курської області, знищивши 5 ворожих броньованих автомобілів.

08.01 Сили оборони України відбили механізовану атаку в напрямку Малинівки на Донеччині .

Російські війська активізували наступ у Часовому Яру, поблизу Ступочок та в Торецьку, інтенсивно використовуючи ударні безпілотники. Внаслідок цього деякі наші позиції зазнали значних пошкоджень.

За даними DeepState, у ніч проти 8 січня ворог просунувся в Торецьку, Кураховому, Нововасилівці, Слов'янці, біля Нескучного та Янтарного на Донеччині, стало відомо про його просування у Дворічній на Харківщині, в Новоіванівці та біля Нової Сорочини Курської області РФ.

9 січня бійці 47-ї окремої механізованої бригади "Маґура" разом із сусідніми підрозділами Сил оборони України успішно відбили потужний наступ ворога в Курській області Росії, завдавши втрат 45 російським військовим.

09.01 на Сіверському напрямку росіяни атакували укріплення в Білогорівці, зруйновані деякі позиції ЗСУ. Вживаються заходи для недопущення погіршення тактичного положення.

9 січня співробітники підрозділу РУБпАК "Фенікс" бригади "Помста" задіяли ударні дрони для знищення броньованої техніки та складів російських військ поблизу Кремінної та Серебрянського лісу.

На Запорізькому напрямку росіяни штурмують малими групами піхоти із квадроциклами й багі.

10 жовтня українські сили на Покровському напрямку відбили 42 атаки російських військ. У Курахівському районі противник намагається зруйнувати якомога більше житлових будинків, щоб спростити своє просування.

11 січня на Куп'янському, Краматорському та Торецькому напрямках через російські атаки та обстріли зазнали руйнувань деякі позиції українських сил оборони.

На даний момент, у Часовому Ярі тривають запеклі бої в межах міста. Українські збройні сили демонструють успіхи, проте російські війська продовжують нарощувати свої сили. Вони намагаються захопити канал і дістатися до комбінату вогнетривких матеріалів, але українські військові рішуче чинять їм опір.

12.01 У Торецьку, де в даний момент тривають запеклі бої в міських умовах, російські окупаційні сили почали маскуватися під цивільних. Як зазначила 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу, ворога видають їхня поведінка, схожий одяг, а іноді й наявність зброї. Проте ця ситуація значно ускладнює завдання наших військових, адже ЗСУ не веде вогонь у випадковому напрямку, як це роблять загарбники.

12.01 загарбники намагаються обійти Покровськ і Мирноград з півдня, точаться бої у передмістях - Віктор Трегубов. Застосування ворогом такої тактики засвідчує, що у загарбників зараз немає такої великої переваги у живій силі та техніці, як раніше. ЗСУ готові до такого сценарію.

12.01 українські сили просунулися в північних Погребках (на північний захід від Суджі) на тлі триваючих боїв у цьому районі.

Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 06.01 по 12.01 Донецької, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей 10 людей загинуло, 70 отримали поранення.

11 січня російські військові завдали два авіаудари поблизу інтернату для літніх людей у Суджі, внаслідок чого одна жінка отримала рвану рану руки. На наступний день, 12 січня, вона померла. Під час операції Сил оборони України в Суджанському районі Курської області внаслідок обстрілів з боку російських військ загинуло 36 мирних жителів, а понад 100 людей отримали поранення. Дмитрашівський також зазначив, що інформація, яку надала російська омбудсменка Тетяна Москалькова про нібито 517 зниклих цивільних у Курській області, є абсолютно неправдою.

6 січня російські військові, ймовірно, розстріляли трьох українських солдатів, які потрапили в полон, поблизу Нескучного на Донеччині. Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, знову звернувся до Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН з цього приводу.

Майже 30 тисяч українців отримали статус зниклих безвісти з початку 2024 року - це військові і цивільні - Артур Добросердов, уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

В осінній період 2024 року в Україні загинули 574 цивільних особи внаслідок дій російських військ. Таку інформацію надає Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Від початку великомасштабного конфлікту Росія використала проти України більше ніж 51 тисячу керованих авіабомб, з яких близько 40 тисяч були скинуті в 2024 році.

На фронті під час виконання бойового завдання 6 січня загинув хореограф, переможець шостого сезону шоу "Танцюють всі!" Володимир Раков - Укрінформ.

На війні в Україні загинув шотландець Джордан Маклахлан, який служив медиком в українській армії. Вічна пам'ять Герою...

Станом на 25 грудня 2024 року в Україні, в результаті повномасштабної агресії з боку Росії, постраждали 2156 об'єктів культурної інфраструктури. Серед них 382 об'єкти були повністю знищені.

7 січня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів зустріч у Києві з ісландською колегою Торгердур Катрін Гуннарсдоттір, яка здійснила свій перший візит на посаді міністерки до України. Сторони під час зустрічі приділили увагу подальшій підтримці Ісландією Формули миру та шляху до всеосяжного, справедливого та стійкого миру. Міністерка МЗС Ісландії відвідала одну з українських ТЕЦ, де побачила руйнування внаслідок російських обстрілів, а також у Києві поклала квіти до Стіни памʼяті загиблих за Україну.

8 січня до Києва прибула делегація зі США, очолювана Уінфілдом Свонтоном, директором з питань України Ради національної безпеки. Основною темою зустрічі стало обговорення результатів американської допомоги Україні в 2024 році та планування співпраці між командами оборонних міністерств на 2025 рік.

08.01 Глава ОБСЄ, міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен, яка 1 січня почала виконувати обов’язки головуючої країни в ОБСЄ, провела зустріч у Києві з Президентом України Володимиром Зеленським та міністром закордонних справ Андрієм Сибігою.

Україна не планує укладати жодних контрактів на транзит російського газу, натомість у найближчі роки зосередиться на збільшенні видобутку власного газу до понад 20 млрд куб. м.

Міністерство юстиції відновило функціонування ключових сервісів порталу Єдиного державного реєстру після атаки з використанням кіберзасобів.

Україна експортує більше 1,9 мільйона тонн сільськогосподарської продукції до африканських країн.

Міністерство оборони затвердило та дозволило до експлуатації український логістичний наземний роботизований комплекс "D-21".

В Україні у 2024 році відкрилися приблизно 30 нових центрів, що займаються питаннями ментального здоров'я.

На 6 січня в Україні зафіксовано 13 офіційно підтверджених випадків метапневмовірусу людини (HMPV), що виник у Китаї. Проте наразі немає ознак, які свідчили б про можливий розвиток епідемії цього вірусу в країні.

06.01 на 70-му році життя помер колишній власний кореспондент Укрінформу, заслужений журналіст України Олег Снітовський.

Україна припинила свою участь в угоді, що стосується відвідин військових могил та пам'ятників ветеранам Другої світової війни, укладеної в Москві в 1996 році.

Кабінет Міністрів прийняв рішення звільнити Руслану Величко-Трифонюк з посади заступника міністра у справах ветеранів України, відповідального за європейську інтеграцію. Це сталося на фоні скандалу, пов'язаного з неетичною поведінкою щодо співробітника державного органу в Міністерстві у справах ветеранів України.

Міністр оборони Рустем Умєров призначив Олександра Кубракова, колишнього віцепрем'єр-міністра та міністра розвитку громад, територій і інфраструктури, своїм радником на безоплатній основі.

Київський міжнародний інститут соціології провів опитування серед населення щодо довіри президенту Володимиру Зеленському та підсумував, що протягом року недовіра зросла до 39%, ще 52% українців довіряють главі держави.

Україна виявляє готовність зайняти позицію Угорщини в Європейському Союзі та НАТО у разі, якщо угорська сторона ухвалить рішення про вихід з цих структур на користь членства в СНД або ОДКБ. Таку заяву зробило Міністерство закордонних справ України 7 січня у відповідь на маніпулятивні висловлювання угорського керівництва щодо рішення України не продовжувати з 2025 року угоду про транзит з Росією, що, за їхніми словами, негативно вплине на споживчі ціни.

11.01 Українські та естонські прокурори оглянули місця російських воєнних злочинів в Одеській, Миколаївській і Херсонській областях, а також домовилися про посилення співпраці.

Міноборони затвердило нові стандарти підготовки з домедичної допомоги, що дозволить ефективно надавати домедичну допомогу в умовах бойових дій та інших екстремальних ситуаціях.

Від початку процесу декларування зброї в Україні понад 2,1 тисячі громадян зареєстрували 2,5 тисячі одиниць вогнепальної зброї .

Новий історичний етап. Міжнародні резерви України на 1 січня досягли понад $43,78 млрд, що є збільшенням на 9,7% протягом грудня - повідомляє сайт Національного банку України.

За 2024 рік до загального фонду державного бюджету України надійшло 2,177 млрд грн, при цьому кожна дев'ята гривня - від податку на доходи фізосіб та військового збору.

У грудні 2024 року касові витрати державного бюджету України досягли небувалих 704,7 млрд грн, що значно перевищує 426,3 млрд грн, зареєстрованих у листопаді. Що стосується загального фонду, то він склав 491,9 млрд грн, у порівнянні з 340,2 млрд грн у попередньому місяці.

Річна інфляція в Україні прискорилася до 12%; у грудні 2024 року споживчі ціни зросли на 1,4%.

У 2024 році Україна імпортувала товарів на загальну суму $70,7 млрд, тоді як експорт склав $41,6 млрд. У результаті загальний товарообіг зріс на 13% у порівнянні з 2023 роком, коли його обсяг становив $99,4 млрд.

У 2024 році в Україні було ліквідовано близько 210 тисяч фізичних осіб-підприємців (ФОП), що на 32% перевищує показники 2023 року і є найвищим рівнем за останні п’ять років.

У період з жовтня по грудень 2024 року в Україні в рамках ініціативи "Земельний банк" було проведено 266 успішних аукціонів, що стосувалися передачі державних сільськогосподарських земель в суборенду, загальна вартість яких склала 757 мільйонів гривень.

Програма "Зимова єПідтримка" перевершила всі інші програми Дії за кількістю заявок - 9,4 млн українців подали заявки через Дію, ще 2 млн отримують виплати через Укрпошту.

Візит президента України до Італії 09-10.01

09.01 Президент Зеленський зустрівся з Прем'єр-міністром Італії Джорджою Мелоні. Основними питаннями обговорення стали постачання ракет для системи SAMP/T, аспекти політичної співпраці, а також підготовка до Конференції з відновлення України.

Президент Володимир Зеленський 10.01 зустрівся у Римі з президентом Серджо Матареллою. Основними темами зустрічі Президента України Володимира Зеленського з Президентом Італії Серджо Маттареллою були сталий мир, підтримка інтеграції України до НАТО та ЄС, посилення санкцій проти Росії та повернення викрадених Росією дітей.

Білий дім не використав всю суму з пакету допомоги Україні і передасть адміністрації Трампа близько 4 мільярдів доларів, які можуть бути застосовані відповідно до президентських повноважень (PDA).

США разом із союзниками й партнерами з Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн") загалом вже виділили Україні понад $126 млрд військової допомоги.

Білий дім охарактеризував зупинку транзиту російського газу через територію України як одну з найбільш значних втрат для Росії, внаслідок чого країна втратила приблизно $6,5 мільярда щорічного доходу від постачання газу до Європи.

Німецький виробник зброї Rheinmetall передав в Україну першу бойову машину піхоти Lynx, вироблену на заводі в Унтерлюсі.

10 січня Європейський Союз перевів Україні перші €3 мільярди з частини кредиту G7.

Новий американський представник з питань України та Росії в адміністрації Дональда Трампа вирішив відкласти свій перший візит до Києва та інших європейських столиць до після інавгурації новообраного президента, котра відбудеться 20 січня.

Міністерство оборони України уклало контракт з німецьким оборонним концерном Rheinmetall на постачання ще 180 тисяч 35-мм снарядів, які призначені для зенітних установок Gepard.

08.01 На розгляд нижньої палати Конгресу США 119-го скликання внесений перший законопроєкт про визнання геноцидом дій Кремля у його війні проти України.

Лідери країн НАТО не погодилися з пропозицією Дональда Трампа збільшити оборонні витрати до 5% ВВП, але можуть погодитися підвищити нинішній показник.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц перешкоджає отриманню додаткових фінансових ресурсів на військову підтримку України. Міністри закордонних справ Анналена Бербок та оборони Борис Пісторіус прагнуть знайти шляхи для розширення військової допомоги Києву, тоді як канцлер Шольц не вважає це необхідним.

Японія посилила свої санкції у відповідь на військову агресію Росії проти України, заморожуючи активи 33 організацій та 12 фізичних осіб. Починаючи з 23 січня, країна також введе заборону на експорт ще 335 видів продукції до Росії, серед яких невеликі мотоцикли та деталі для спеціалізованих транспортних засобів, таких як крани.

Обраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп повідомив 9 січня про те, що планується зустріч між ним та Володимиром Путіним, проте конкретні дати не були озвучені. 12 січня Майк Волц, який стане радником Трампа з питань національної безпеки, підтвердив, що підготовка до цієї зустрічі триває, і що в найближчі тижні може відбутися телефонна розмова між лідерами.

КОМЕНТАР: Георгій Тихий, представник Міністерства закордонних справ: "Дональд Трамп раніше вже висловлював наміри провести зустріч з Путіним, тому ми не вбачаємо в цьому нічого нового. Наша позиція в Україні є досить чіткою: ми прагнемо справедливого завершення війни і переконані, що обраний президент Трамп також має намір активно працювати над цим. Найважливіше на даний момент - це очікування зустрічі між Трампом і Зеленським, оскільки для нас ключовим є спільна робота з Америкою."

Україна та Польща уклали угоди щодо проведення пошуково-ексгумаційних робіт, пов'язаних із польськими жертвами Волинської трагедії.

У рекрутинговому центрі Українського легіону, розташованому при генеральному консульстві України в Любліні, друга група добровольців серед українців, що живуть за кордоном, уклала контракти із Збройними силами України.

Обраний президент США Дональд Трамп не виключає застосування сили для контролю над Гренландією та Панамським каналом. Також Трамп знову запропонував додати Канаду до складу Сполучених Штатів як 51-й штат, опублікувавши карти, на яких Канада зображена як частина США. Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен хоче провести переговори з Трампом щодо Гренландії на тлі його ескалації заяв про взяття під контроль острова.

Прем'єр Канади Джастін Трюдо повідомив про своє рішення піти у відставку з посади лідера Ліберальної партії. Однак наразі він все ще продовжить виконувати обов'язки прем'єр-міністра країни.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив Україну в тому, що та поставила Європейський Союз у скрутне економічне становище зупинкою транзиту російського газу.

Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо висловив різку критику на адресу України, назвавши її ненадійним союзником. Він також підкреслив, що його дістало, як президент Володимир Зеленський подорожує Європою, "вибиваючи" підтримку та "шантажуючи" інших лідерів.

Канцлер Олаф Шольц офіційно названий кандидатом від СДПН на посаду канцлера на федеральних виборах.

Якір танкера Eagle S, який підозрюють у пошкодженні кабелю в Фінській затоці, був виявлений і піднятий з дна моря.

Європейська комісія закликала керівництво так званого Придністров'я припинити обмежувати альтернативні поставки газу та прийняти енергетичну допомогу Молдови. Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан сказав, що офіційний Кишинів не заперечував би проти пропозиції України допомогти невизнаному Придністров'ю в умовах енергокризи, щоб запобігти гуманітарній катастрофі у регіоні .

КОМЕНТАР: Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ та керівник Центру дослідження Росії, зазначає: "Сьогодні в Придністров'ї ми спостерігаємо спробу Кремля взяти реванш після поразки на президентських виборах у Молдові. Вони планують активніше діяти на майбутніх парламентських виборах, які відбудуться через пів року. На мою думку, ситуація наразі вигідна Москві. Кремлівська пропаганда вже почала використовувати ці події для дискредитації чинного уряду, і з кожним новим днем це інформаційне нагнітання лише зростатиме".

Міністерство оборони США внесло до "чорного списку" найбільшу судноплавну компанію Китаю і дві суднобудівні компанії через зв'язки з Народно-визвольною армією КНР.

Міністр закордонних справ Александер Шалленберг став тимчасовим федеральним канцлером Австрії , після оголошеної відставки канцлера Карла Негаммера.

Shandong Port Group, один з провідних портових операторів у Китаї, ввів заборону на вхід у свої порти в східній провінції Шаньдун для танкерів, які підпадають під санкції Сполучених Штатів.

Кількість загиблих у результаті великих пожеж поблизу Лос-Анджелеса, Каліфорнія, зросла до щонайменше 16 осіб, а ще 13 осіб наразі вважаються такими, що пропали безвісти.

11 січня у Страсбурзі (Франція) сталося лобове зіткнення між двома потягами в тунелі під залізничним вокзалом. Внаслідок цього інциденту близько 100 людей отримали травми, з яких 30 осіб перебувають у важкому стані.

06.01/ Українці в діаспорі: які перспективи повернення на батьківщину?

ЦИТАТА: "Навіть якщо умови перебування біженців у Європі погіршаться, бажання лишитися там і засоби для цього є. А Україні буде корисним кожен - хоча б як споживач".

07.01/ Операція на Курщині: які умови необхідні для досягнення успіху Збройних Сил України

ЦИТАТА: "З військової точки зору там триває постійне (більш чи менш масштабне) нищення ворога. Плюс вдалі тактичні маневри на кшталт ударів по пунктах управління (як у Льгові), які на деякий час паралізують систему управління і зв'язку, а отже послаблюють ворога".

08.01/ Чому ЄС варто відмовитися від російських зрідженого газу та трубопровідної нафти

ЦИТАТА: "Зупинка транзиту російського газу через українську газотранспортну систему позбавить країну-агресора щорічного доходу в розмірі від 4,5 до 6 мільярдів доларів. Проте, Росія продовжує отримувати прибуток від експорту зрідженого газу та нафти до Європи, що забезпечує їй додаткові фінансові ресурси для ведення війни. Тому цілком зрозумілим кроком у рамках міжнародної санкційної політики було б розширення обмежень на ці сегменти енергетичного ринку."

09.01/Придністровський конфлікт: кого насправді має намір заморозити Кремль

ЦИТАТА: "Ситуація в Придністров'ї є можливістю для Москви дестабілізувати обстановку та зменшити повноваження Санду, фактично звести її до нуля на посаді президента, - стверджує Клочок. - Президентка не проявляє прихильності до союзників і прагне вести незалежну політику, що може призвести до серйозних складнощів у майбутньому парламенті".

Підготувала Марина Дмитрів, Київ

Читайте також