Новини міста Харків та Харківської області

Аналіз подій "Війна в Україні: тижневий огляд" з 13 по 19 січня

Президент Зеленський та лідер партії Лейбористів Стармер уклали у Києві угоду, що передбачає столітнє співробітництво між Україною та Великою Британією. Збройні сили України здійснили найпотужніший удар по військовим об'єктам Росії, вразивши цілі на відстані від 200 до 1 100 км вглиб території РФ.

15 січня Президент Володимир Зеленський під час свого візиту до Польщі провів зустрічі з прем'єр-міністром Дональдом Туском та президентом Анджеєм Дудою. Він також поспілкувався зі студентами Вищої школи економіки, представниками української діаспори в Польщі та дав детальне інтерв'ю провідним польським медіа. У ході переговорів і спілкування з журналістами Зеленський разом із польськими лідерами обговорив кілька важливих тем: подальшу підтримку України на шляху до європейської та євроатлантичної інтеграції; питання протидії агресії, зокрема надання військової допомоги Києву та розвиток співпраці в оборонній сфері; досягнення справедливого миру в Україні і важливість надійних гарантій безпеки; підтримку української громади в Польщі та створення умов для повернення українців на батьківщину; а також проблеми, пов'язані з Волинською трагедією, включаючи питання проведення пошуково-ексгумаційних робіт щодо польських жертв. В рамках візиту Зеленський вручив меру Варшави Рафалу Тшасковському нагороду "Місто-рятівник", якою раніше були відзначені кілька польських міст на кордоні з Україною, зокрема Перемишль, Холм, Люблін та Ряшів.

Міністр оборони Рустем Умеров сказав, що у 2025 році можливості українського оборонно-промислового комплексу можуть досягти 35 млрд доларів. Міністр наголосив, що для цього важливі інвестиції з боку союзників, а також створення з ними спільних підприємств.

Європейська Комісія надала додаткові 148 мільйонів євро на підтримку гуманітарних ініціатив для України та українських біженців у Молдові.

15 січня Верховна Рада прийняла закон, що підтверджує указ Президента про продовження воєнного стану в Україні з 8 січня ще на 90 днів, що означає його тривалість до 9 травня 2025 року.

18 січня Ізраїль затвердив угоду про припинення вогню в секторі Газа. Згідно з цією угодою, режим припинення вогню набрав чинності 19 січня, після того як було досягнуто домовленості між ізраїльським урядом та угрупованням "ХАМАС". Тим часом ізраїльські військові розпочали виведення своєї техніки з центральної частини міста Рафах, розташованого на півдні сектора Гази. У свою чергу, ХАМАС передав представникам Червоного Хреста перших трьох заручниць, які перебували в їхньому полоні.

15.01 в Україну з російського полону повернули ще 25 військових та цивільних. Серед них є захисники Маріуполя й "Азовсталі". Україна домоглася виходу на окремий формат повернення з РФ важкохворих і важкопоранених полонених українських військових і цивільних - Андрій Юсов, представник ГУР МОУ.

13.01/ Маломуж: Вояків Північної Кореї "гартують" на Курщині з метою підготовки до збройного конфлікту з Південною Кореєю.

13.01/ Інтерв'ю Ольга Стефанішина про відновлення реєстрів, поїздки Фіцо в Москву та майбутнє України в ЄС

14.01/ Інтерв'ю "Нація непереможних": З 2014 року не всі усвідомлювали важливість війни, і це стало нашою суттєвою помилкою – диригент Назар Яцків.

15.01/ Шортс_Сухін: Андрій Сухін про історію створення найбільшого в Європі спеціалізованого підрозділу БпЛА

15.01/ Інтерв'ю з "Вікінгом": Станція Краматорськ - наближаючись до небезпеки, ми прощалися з життям, махаючи йому на прощання - спогади про польоти до Маріуполя.

17.01/ Шортс_Храпчинський: Крилоподібний дрон "Пародія" імітує проліт великого борту і долає відстань до 400 км

15.01/ У столиці розпочала свою роботу виставка, яка фокусується на проблемі застосування ненадійних турнікетів в умовах бойових дій.

15.01/ У Краматорську російські військові скинули авіабомбу на житловий багатоквартирний будинок.

18.01/ Росія здійснила обстріл Києва балістичними ракетами.

15.01/ Російські військові здійснили новий ракетний обстріл Запоріжжя.

Верховний головнокомандувач:

У ніч на 14 січня Сили оборони провели потужну атаку на російські військові об'єкти, розташовані на відстані від 200 до 1100 км вглиб території Росії.

У ніч з 17 на 18 січня не менш ніж 10 українських безпілотників вразили нафтобазу в Тульській області. Успішна атака на ворожу інфраструктуру стала можливим завдяки злагодженій роботі операторів ГУР та дронів, виготовлених в Україні. Внаслідок удару на нафтобазі, яка підтримує функціонування російських окупаційних сил, спалахнула велика пожежа.

18 січня українські ударні безпілотники вразили радіолокаційну станцію "Небо-СВУ" на тимчасово окупованій території Херсонщини. Крім того, ракетні війська Збройних Сил України здійснили вогневе ураження по системі "Бук-М3" та радіолокаційній станції 9С32М, що входять до складу зенітного ракетного комплексу С-300 в Донеччині. В даний час уточнюються масштаби завданих ушкоджень.

16 січня підрозділи ракетних військ Збройних Сил України, у співпраці з іншими елементами Сил оборони, здійснили точні удари по військовим об'єктам противника на території Бєлгородської області в рамках операцій дальнього вогневого ураження. Метою атаки стали позиції 568-го зенітного ракетного полку армії Російської Федерації. Було зафіксовано зупинку роботи радіолокаційної станції 92Н6, що входить до складу зенітного ракетного комплексу С-400, що вказує на успішність виконання завдання.

Сили спецоперацій у взаємодії з іншими складовими Сил оборони вночі 18 січня завдали успішного удару по базі "Роснєфті" в населеному пункті Людиново Калузької області. Нафтобаза є логістичним центром, що забезпечує підрозділи збройних сил РФ, які беруть безпосередню участь у війні проти України.

16.01 Генштаб ЗСУ підтвердив ураження нафтобази "Ліскінська" у Воронезькій області РФ. Зафіксовано влучання в ціль щонайменше трьох ударних безпілотників. Відомо, що на нафтобазі зберігалося пальне, яке використовувалося для забезпечення потреб армії РФ.

16.01 ЗСУ атакували Тамбовський пороховий завод, який є одним із ключових об'єктів російського військово-промислового комплексу.

У ніч на 17 січня невідомі особи підпалили дві вежі зв'язку поблизу Краснодара (РФ). Супротив злочинним діям, спрямованим проти України, всередині країни-агресора набирає обертів.

19 січня головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський оголосив про заборону на відправлення фахівців з обслуговування літаків до піхотних підрозділів. Він також зазначив, що існує необхідність укомплектування бойових бригад особовим складом, оскільки мобілізація на даний момент не відповідає цим вимогам. 14 січня Генеральний штаб ЗСУ офіційно підтвердив, що не планується переведення дефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил до піхоти. Натомість, Повітряні сили України активно збільшують чисельність технічного та льотного персоналу. 16 січня у Повітряних силах була створена спеціальна комісія, яка займається аналізом ситуації щодо переведення військовослужбовців Повітряних сил до інших підрозділів ЗСУ.

16.01 Головнокомандувач ЗСУ України Олександр Сирський поінформував голову Об'єднаного комітету начальників штабів США генерала Чарльза Брауна про ситуацію на фронті, наголосивши, що ворог не досяг стратегічної мети на жодній ділянці.

14 січня президент Зеленський опублікував відеозапис, на якому північнокорейський військовий, захоплений бійцями Сил спеціальних операцій на Курщині, визнав, що володів підробленими російськими документами.

16 січня українські десантники, спільно з іншими підрозділами Сил оборони, захопили в полон 27 військовослужбовців Російської Федерації в Курській області.

Внаслідок війни в Україні загинуло близько 300 військовослужбовців з Північної Кореї, а близько 2700 отримали поранення. Згідно з інформацією Центру прав людини, пропагандистські джерела розповсюджують заяви, у яких полонених представляють як росіян із Тиви або намагаються переконати, що це південнокорейці, а не з Північної Кореї. Деякі навіть стверджують, що відео з допитом полонених є постановочним.

13 січня російські окупаційні сили намагаються закріпитися в селах поблизу Покровська, зокрема в Єлизаветівці, Лисівці, Зеленому, Промені та Новому Труді. Окупанти прагнуть захопити кожен будинок, щоб просунутися далі. Вони не атакують сам Покровськ, замість цього намагаються оточити його частково і, ймовірно, вийти до лісової смуги, що розташована неподалік від траси, якою проходить частина постачання до міста.

13 січня рейнджери 6-го полку Сил спеціальних операцій ЗСУ успішно відбили напад військ КНДР у Курській області Росії, знищивши при цьому 18 солдатів північнокорейської армії. Згідно з інформацією "Інформаційного спротиву", на початку січня в районі села Махновка були ліквідовані два підполковники КНДР. Це, ймовірно, перший задокументований випадок усунення офіцерів КНДР такого рангу.

14 січня речник ОСУВ "Хортиця" зазначив, що інформація, що з'явилася в деяких ЗМІ стосовно нібито відсутності контролю сил оборони над містом Торецьк, є неправдивою. В даний момент у місті тривають бойові дії.

КОМЕНТАР: Олександр Коваленко, військовий аналітик групи "Інформаційний спротив", зазначає: "Збройні сили України все ще мають шанси утримати північну частину міста. Це стало можливим завдяки штучним висотам – терикон шахти 12, що досягає 80 метрів, та терикон шахти Фоміха, висота якого складає 40 метрів. Ці висоти надають нашим захисникам можливість використовувати їх для спостереження та виконання інших завдань. Тому російським військам буде досить важко діяти на півночі Торецької агломерації."

14.01 на Краматорському та Торецькому напрямках відбулися боєзіткнення в Часовому Яру, в районі Ступочок, Дилііївки та в Торецьку. Деякі наші позиції внаслідок штурмових дій та вогневого впливу були зруйновані. Тривають заходи з локалізації та знищення залишків штурмових груп противника.

14 січня в селищі Дворічна, що в Куп'янському районі, тривають інтенсивні бойові дії. Ворожі війська намагаються просунутись вперед та закріпитися на зайнятих позиціях. Окупанти розташовані на відстані 2-3 кілометри від Куп'янська.

15.01 на Лиманському напрямку українські захисники мають значну перевагу над російськими окупантами завдяки використанню БпЛА.

Російські окупанти, що активізувалися біля Мирнограда неподалік Покровська, віддають перевагу під час своїх м'ясних штурмів так званим китайським "гольфкарам" та іншим багі. Попри маневровість таких цілей, ніяких особливих труднощів з їхнім знищенням у бійців Сил оборони немає.

Станом на 15.01 окупаційні російські війська зменшили використання армійської авіації над Чорним морем після втрати двох гелікоптерів Мі-8.

15.01 67-ма бригада успішно відбила атаку російських військ, які намагалися перетнути кордон з Курської області Російської Федерації у напрямку села Журавка в Сумській області.

16.01 на Торецькому напрямку ворог штурмує малими групами під прикриттям артилерії та дронів.

16 січня в Часовому Яру російські окупаційні війська активно застосовують труби каналу Сіверський Донець-Донбас для укриття під час несприятливих погодних умов та туману, щоб зібрати свої сили.

16 січня прикордонники разом із Силами оборони в одному з районів активних бойових дій перехопили колону російської техніки, що прямувала у бік державного кордону України.

Росіяни змінили тактику застосування танків на східних напрямках, вони задіюють танки не для штурмів, а як транспортні засоби.

17 січня на Курахівському напрямку українські десантники, виконуючи штурмову операцію проти російських сил, взяли в полон семеро військових противника.

17.01 Сили спецоперацій знищили і полонили росіян, які розстріляли двох бійців тероборони.

18 січня в ОСУВ "Хортиця" спростували повідомлення про те, що російські війська зайшли до Покровська. Ситуація на Покровському напрямку залишається однією з найскладніших на фронті. Інтенсивні бої тривають поблизу агломерації, де сили оборони активно протистоять спробам росіян використати свою чисельну перевагу для подальшого наступу.

18 січня в Часовому Яру на території вогнетривкого заводу супротивник намагався закріпитися, здійснюючи атаки малими і середніми групами. Завдяки злагодженій роботі підрозділів БПС, ворога було виявлено в одному з приміщень заводу, після чого завдали авіаційний удар. В результаті, противник зазнав значних втрат. Територія комбінату слугувала надійним укріпленням для Сил оборони. Втрата цього об'єкта призведе до відступу в житлові райони, які вже постраждали від обстрілів.

На Торецькому напрямку ворог використовує тактику "камікадзе-верблюдів". Вони направляють беззбройних, але надійно захищених бійців, щоб наблизити їх до українських позицій. Мета полягає в тому, щоб залишити на місці боєприпаси, міни чи рації, які згодом можуть бути використані штурмовими групами. Ці бійці розглядаються як "одноразові", тому їм навіть не видають зброю.

Українські війська нещодавно повернули контроль над втраченими територіями на північ від Харкова під час продовження російських наступальних дій у цьому регіоні 18 січня. У районі Глибокого активно діють підрозділи 11-го армійського корпусу Росії, що належить до Ленінградського військового округу.

18.01 на Вовчанському напрямку прикордонники відбили штурм, знищили ворожу техніку і взяли в полон шістьох росіян.

19 січня на Новопавлівському напрямку російські загарбники, скориставшись несприятливими погодними умовами, здійснювали наступальні операції з метою оточення населеного пункту Велика Новосілка, активно використовуючи бронетехніку. Внаслідок вогневого впливу було знищено два танки та п’ять броньованих машин супротивника. Незважаючи на значні втрати в особовому складі, ворог продовжує штурмувати околиці Великої Новосілки. Воїни Сил оборони ведуть напружені оборонні бої, проявляючи мужність та стійкість.

Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 13.01 по 19.01 Донецької, Херсонської, Запорізької, Сумської та Харківської областей 14 людей загинуло, 66 отримали поранення.

15 січня Росія здійснила комплексний повітряний напад на інфраструктуру та енергетичний сектор України, запустивши 117 ракет і дронів на ціль. Українські сили протиповітряної оборони змогли знищити 77 з цих об'єктів.

В Україні із початку широкомасштабного вторгнення Росії загинули 145 митців та 95 медійників (станом на 13.01).

Використання хімічних боєприпасів з боку російських окупантів стало систематичним явищем. З лютого 2023 року зареєстровано 5389 інцидентів, коли ці небезпечні речовини були застосовані проти Збройних сил України.

В умовах масштабної війни, що розгорнулася, російські агресори забрали життя більше ніж 40 священнослужителів і пасторів.

На проміжні репарації звернулися 648 українців і українок, які стали жертвами сексуального насильства з боку російських загарбників. З цієї кількості 432 особи вже отримали відповідні виплати.

Згідно з інформацією Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, у грудні внаслідок російських нападів загинуло не менше 105 цивільних осіб, а 514 отримали поранення.

Попередні оцінки збитків від витоку нафтопродуктів у Чорному морі внаслідок аварій двох російських танкерів становлять близько 14 мільярдів доларів.

14 січня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус здійснив неанонсований візит до Києва. Президент Зеленський прийняв Пісторіуса та висловив вдячність за підтримку з боку Німеччини. Після зустрічі міністр повідомив, що наступна конференція міністрів оборони п’яти країн запланована на березень у Парижі. Він також зазначив, що для надання допомоги Україні вже готово фінансування в розмірі €3 мільярди, яке наразі обговорюється урядом. Під час зустрічі в Києві міністри оборони України Рустем Умєров і Німеччини Борис Пісторіус акцентували увагу на зміцненні стратегічного партнерства між країнами в контексті захисту українського повітряного простору.

14.01 в Україну з офіційним візитом прибула спікерка Саейми Латвії Дайга Мієріня. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль обговорив із представниками Саейму Латвії підтримку українського ОПК та продовження програм навчання українських військових. Голова ВРУ Руслан Стефанчук і спікерка Саейму Латвійської Республіки Дайґа Мієріня обговорили посилення тиску на Росію, зокрема підготовку 16-го санкційного пакета.

16 січня до України з неофіційним візитом завітав Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Під час зустрічі з Президентом Зеленським було укладено угоду, що передбачає 100-річне партнерство між Україною та Великою Британією. Цього року Сполучене Королівство надасть Україні загалом 6,6 мільярдів доларів допомоги, а також передасть 150 артилерійських стволів, виготовлених компанією Sheffield Forgemasters, та нову мобільну систему протиповітряної оборони, що була спеціально розроблена для задоволення потреб України. У рамках свого візиту до Києва Стармер мав можливість ознайомитися з українською зброєю, яка активно використовується на фронті, деякі зразки якої оснащені британськими технологіями.

16 січня Україна прийняла з офіційним візитом міністра оборони Італії Гвідо Крозетто. Він провів переговори з міністром стратегічних галузей промисловості Германом Сметаніним. Під час свого візиту Гвідо Крозетто зустрівся з Президентом України, де обговорили питання зміцнення обороноздатності країни та забезпечення її безпеки. Президент нагородив італійського міністра орденом князя Ярослава Мудрого III ступеня.

19 січня Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський зустрівся з начальницею Штабу оборони Канади генерал Дженні Каріньян, яка тільки-но прибула до Києва. Під час переговорів вони зосередилися на посиленні можливостей України в сфері протиповітряної та протиракетної оборони. Окрім того, Міністр оборони України Рустем Умєров провів окрему зустріч із генералом Каріньян, де обговорювалися питання співпраці в постачанні та виробництві військової техніки.

У Києві 18 січня відбулася зустріч віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - міністра юстиції України Ольги Стефанішиної та міністра у європейських справах Республіки Північна Македонія, Головного переговірника щодо членства Республіки Північна Македонія в ЄС Орхана Муртезані - Урядовий портал. За підсумками зустрічі учасники підписали Меморандум про співробітництво у сфері європейської інтеграції.

У Києві 17 січня відбулася перша міністерська зустріч між Україною та країнами Південно-Східної Європи, де учасники підкреслили свою незмінну підтримку України та закликали міжнародне співтовариство зупинити будь-яку форму підтримки Росії.

Міністр оборони Рустем Умєров зустрівся з виконавчим директором відомої норвезької компанії Kongsberg Gruppen ASA та президентом Kongsberg Defence & Aerospace Ейріком Лі, щоб обговорити перспективи інтеграції українських систем протиповітряної оборони в платформу NASAMS.

Українська влада дозволила провести у квітні ексгумацію останків поляків у селі Пужники на Тернопільщині, яке було вщент випалене з його мешканцями у 1945 році.У Пужниках загинули близько 80 осіб.

17 січня Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час зустрічі з очільниками та представниками зовнішньополітичних відомств країн Південно-Східної Європи обговорив посилення санкцій проти Росії, конфіскацію заморожених активів та інтеграцію України в ЄС і НАТО.

Міністри закордонних справ України та Молдови, Андрій Сибіга і Міхай Попшой, провели переговори щодо енергетичної безпеки, перспективи євроінтеграції та спільних дій у відповідь на загрози з боку Російської Федерації.

Міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін провів зустріч із спеціальним уповноваженим президента Франції з питань підтримки та відновлення України П'єром Ельброном, а також з послом Франції Гаелем Весьєром, де обговорили перспективи подальшої співпраці в оборонній промисловості.

Уповноважена президента, відповідальна за захист прав військових та їх сімей, Ольга Решетилова повідомила, що за 20 днів своєї діяльності на новій посаді отримала 3876 запитів. Вона зазначила, що найбільше звернень стосуються відсутності направлень на військово-лікарську комісію, медичного обслуговування та труднощів із переміщенням між підрозділами.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець закликав міжнародних партнерів відвідати Херсонську область та на власні очі побачити, як росіяни вбивають її жителів - Телеграм Дмитра Лубінця. Буденністю для жителів міста стали хаотичні обстріли, знищені будівлі та скалічені долі.

Україна звернулася до Бразилії з пропозицією приєднатися до Коаліції за повернення дітей, в якій вже беруть участь 41 держава.

Більше тисячі українських військових офіційно звернулися з рапортом про повернення після самовільного залишення частини (СЗЧ) за допомогою мобільного застосунку "Армія+".

ГУР МОУ оголошує про відкриття нового розділу на порталі War & Sanctions, присвяченого інформації про російських виробників озброєнь та військової техніки. Першими в цьому списку стали компанії, що займаються виробництвом безпілотних літальних апаратів.

У Шевченківському районному суді Львова розпочався розгляд по суті справи про вбивство мовознавиці, громадської діячки Ірини Фаріон. Донька загиблої Софія подала заяву про вішкодування моральної шкоди на ₴15 мільйонів. Суд оголосив перерву на місяць до 13 лютого.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів зазначив:

Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, містить дані про 872 рішення суду про оголошення зниклих безвісти померлими.

У Євросоюзі прагнуть бачити Україну 90% громадян, тоді як у НАТО цю ідею підтримують 84%. Проте, якщо провести референдуми про вступ до ЄС та НАТО, лише 68% українців готові прийти на голосування та висловити свою підтримку.

Глава Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга в інтерв'ю для "Європейської правди" зазначив:

У другі роковини авіакатастрофи в Броварах Київської області у регіонах України відбулися заходи із вшанування пам'яті загиблих - МВС. 18 січня 2023 року внаслідок падіння гелікоптера трагічно обірвалося життя 14 людей. Серед загиблих - керівництво МВС, працівники міністерства, члени екіпажу та четверо цивільних.

У 2024 році обсяги товарообігу через морські пункти пропуску показали зростання на 28,2%, досягнувши 97,91 млн тонн. Водночас, обсяги перевезень сушею зменшилися на 8,1%, склавши 64,3 млн тонн.

Фонд державного майна України успішно реалізував шість аукціонів з 6 по 10 січня, що дозволило залучити до державного бюджету 11,1 мільйона гривень.

Україна зупинила видобуток коксівного вугілля на шахті в Покровську через близькість наступу росіян.

У 2024 році обсяги експорту автомобільним транспортом досягли понад 10 мільйонів тонн, що оцінюється в 14,7 мільярда доларів, що на 5% перевищує показники 2023 року.

З 7 по 14 січня на українських автозаправних станціях відбувся новий етап підвищення цін на паливо. В залежності від мережі та типу пального, вартість за літр зросла на 0,20-2,50 грн лише за один день, 14 січня.

В Україні зареєстровано 1,7 млн приватних підприємців (ФОП) на 1 січня 2025 року, що на 7,5% (118 943) більше, ніж на початок 2024 року.

Протягом червня-грудня 2024 року банки почали виділяти кошти на фінансування бізнес-проєктів, спрямованих на відновлення енергетичної інфраструктури, загальна сума яких становить 10,5 млрд грн.

У 2024 році обсяг готівки в Україні виріс на 7,6% (еквівалентно 58,0 млрд гривень), досягнувши 1 січня 2025 року показника в 822,4 млрд гривень.

Сполучені Штати оголосили про введення нових обмежувальних заходів проти Росії. До нового пакету санкцій увійшли банки та організації, що мали зв'язки з РФ — усього близько 100 суб'єктів.

18 січня керівник Офісу Президента Андрій Єрмак відвідав Францію, де провів переговори з міністром закордонних справ Жаном-Ноелем Барро щодо перспектив розвитку двосторонніх зв'язків між Україною та Французькою Республікою.

13 січня міністр оборони України Рустем Умєров здійснив робочий візит до Великої Британії, де провів зустріч з державним секретарем з питань оборони Джоном Гілі. Головною метою переговорів стало узгодження планів двосторонньої співпраці на 2025 рік у важливих сферах безпеки, а також питання розвитку оборонно-промислового комплексу України.

17 січня адміністрація президента США Джо Байдена оприлюднила нову інформацію про свою підтримку Україні. Сполучені Штати направили 1,5 мільярда доларів на розвиток індустрії безпілотників в Україні.

Голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер повідомив, що Альянс бере на себе деякі аспекти координації військової підтримки Україні, які до цього виконували Сполучені Штати.

На церемонії інавгурації президента США Дональда Трампа, яка відбудеться 20 січня в столиці країни Вашингтон, Китай буде представлений віцепрезидентом Хань Чженом, який виконає роль спеціального посланця лідера КНР Сі Цзіньпіна.

Україна вперше скористалася новою колісною гаубицею RCH 155, яка була передана їй Німеччиною. Крім того, країна вже отримала 36 гаубиць PzH 2000 від Німеччини та інших союзників.

Обраний президент США Дональд Трамп

КОМЕНТАР: Вадим Трюхан, дипломат: "Малоймовірно, що ця зустріч принесе конкретні результати, але вона може стати переломним моментом для Трампа, коли він зрозуміє, що з Путіним важко досягти порозуміння".

Держсекретар США Ентоні Блінкен висловив думку, що мир в Україні має бути встановлений з позиції сили. Спочатку слід досягти угоди про припинення вогню з ефективним механізмом стримування для Путіна, а згодом вирішити питання статусу анексованих територій.

Прем'єр-міністр Великобританії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон провели переговори щодо можливості розміщення своїх військових в Україні в якості миротворців, після досягнення будь-якої ймовірної угоди про завершення конфлікту.

КОМЕНТАР: Андрій Єрмак, керівник Офісу президента: "Цю ініціативу запропонував президент Франції Еммануель Макрон... У даний момент я не бажаю вдаватися в подробиці. Консультації відбуваються і тривають. Можу підтвердити, що перемовини йдуть, і це, безсумнівно, має велике значення, адже вони можуть стати елементом певних гарантій безпеки".

Кандидат Дональда Трампа на посаду міністра фінансів, Скотт Бессент, висловив свою повну підтримку ідеї посилення санкцій проти Росії з метою сприяння переговорам для завершення конфлікту в Україні.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував інформацію з медіа про те, що канцлер Олаф Шольц нібито перешкоджає виділенню додаткових 3 мільярдів євро військової допомоги Україні, проте визнав, що остаточне рішення ще не прийнято.

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон відсторонив від посади голову постійного комітету з питань розвідки Майка Тернера, який підтримував надання допомоги Україні.

13 січня ввечері президент США Джо Байден зробив прощальну промову, у якій підбив підсумки своєї чотирирічної роботи на посту президента. Особливу увагу він приділив питанням зовнішньої політики, зокрема ситуації в Україні.

Сенатор США Марко Рубіо, обраний Дональдом Трампом на посаду державного секретаря, під час слухань у Сенаті заявив, що для того, аби російсько-українська війна закінчилася, обидві країни повинні піти на поступки. Радники Трампа визнають, що на врегулювання війни РФ проти України підуть місяці.

Німеччина представила новий пакет військової підтримки для України. У цей пакет увійшли, зокрема, ударні дрони, гаубиці, а також боєприпаси для танків LEOPARD 1, включаючи снаряди калібру 122 та 155 мм.

Європейський Союз обмірковує можливість введення обмежень на імпорт російського алюмінію та поступову відмову від імпорту скрапленого природного газу (СПГ) у рамках 16-го пакету санкцій, що мають на меті реагувати на повномасштабну агресію Москви в Україні.

13 січня новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Василь Боднар передав оригінали вірчих грамот президентові Польщі Анджею Дуді.

Шість держав Європейського Союзу звернулися до Єврокомісії з проханням зменшити максимальну ціну на російську нафту, яка наразі складає 60 доларів за барель і була встановлена країнами G7. Вони вважають, що таке рішення допоможе знизити фінансові надходження Москви, спрямовані на ведення війни в Україні.

Глава Євроради Антоніу Кошта надіслав лідерам держав-членів ЄС запрошення на неформальний саміт 3 лютого неподалік від Брюсселя, що буде присвячений темі європейської оборони.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив бажання зустрітися із Зеленським неподалік українського кордону для обговорення питань газопостачання. У відповідь Президент України Володимир Зеленський запропонував Фіцо відвідати Київ 17 січня. 18 січня Зеленський прокоментував пропозицію Фіцо провести зустріч під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі, зазначивши, що не може планувати зустрічі з Фіцо, оскільки словацький прем'єр "може вирушити до Давосу, але опинитися в Сочі", натякаючи на російський курорт.

13 січня в Європі стартували військові навчання НАТО Steadfast Dart 2025 (STDT25), які стали найбільшими для Альянсу цього року. Їхня головна мета - перевірити готовність Об'єднаних сил реагування (ARF) до швидкого розгортання у разі кризової ситуації.

Директор Федерального бюро розслідувань Крістофер Рей оголосив про свою відставку, пояснивши це тиском з боку Дональда Трампа на агентство.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте оголосив про старт місії "Балтійський вартовий" (Baltic Sentry), яка буде здійснювати патрулювання в ключових зонах Балтійського моря.

15.01 у Польщі офіційно стартувала президентська виборча кампанія. Перший тур виборів відбудеться 18 травня, реєструвати кандидатів у президенти можна до 4 квітня.

Австралійський уряд готовий відкликати свого посла з Росії, якщо підтвердяться інформації про вбивство російськими військовими громадянина Австралії Оскара Дженкінса, який брав участь у бойових діях на стороні України і був захоплений у полон наприкінці року.

Додаток TikTok перестав функціонувати в США в суботу, 18 січня, увечері, відразу перед набранням чинності загальнонаціональної заборони на цю платформу.

"Влада" самопроголошеної Придністровської Республіки досягла угоди з Російською Федерацією щодо поставок газу. Цю інформацію оприлюднив лідер регіону Вадим Красносельський після свого візиту до Москви.

14.01/ Америка за часів Трампа: чи існує альтернатива безмежній владі?

ЦИТАТА: Основними запобіжниками проти дій президента в США є можливість подолання його вето та проведення слухань у Конгресі в разі надзвичайних ситуацій. У системі управління США існує безліч механізмів, але всі вони в значній мірі залежать від роботи Конгресу.

15.01/ Обстановка на передовій: активні бойові дії не припиняються, проте Збройні Сили України впевнено утримують свої позиції.

ЦИТАТА: "На передовій дійсно існують великі труднощі, проте ситуація не є катастрофічною чи апокаліптичною. Російські загарбники, скориставшись своєю чисельною перевагою та технічними ресурсами, постійно здійснюють атаки на українські позиції. Кожного дня відбувається понад 150 бойових зіткнень. Наші захисники стримують і виснажують противника, який особливо активізувався на Покровському напрямку".

15.01/ Підступний удар по Запоріжжю: історії людей, які вижили після атаки 8 січня

ЦИТАТА: "Зателефонувала синові і повідомила: 'Я отримала поранення'. Він миттєво прибіг після вибухів. Поряд зі мною був якийсь чоловік, ім’я якого я не знаю, але я безмежно вдячна йому. Він зумів з моїх штанів зробити джгут, завдяки чому я змогла дістатися до лікарні. Коли відбувся другий обстріл, цей чоловік не залишив мене і залишався поруч. Тоді навколо було багато крові та поранених людей."

18.01/ Конфлікт триває: Які перспективи після інавгурації Трампа

ЦИТАТА: "Лише через перемогу над Путіним Трамп увійде в історію як лідер, який не тільки зробив Америку великою, але й утвердив її глобальну роль".

Читайте також