На шляху до Європи. З початку нового року вартість кожної пачки сигарет зросте на 40 грн, повідомляють депутати.
Комітет Верховної Ради, що займається фінансами, податковою та митною політикою, висловив підтримку законопроєкту № 11090, який передбачає поетапне підвищення ставок акцизного податку на тютюнові продукти.
Народний депутат Ярослав Железняк повідомив у Telegram, що Комітет ухвалив рішення підтримати урядовий законопроект № 11090, який передбачає підвищення акцизів на тютюнові вироби. "За - 18 голосів, один депутат утримався. Планується поступове підвищення ставок акцизного податку на цигарки відповідно до мінімальних норм, встановлених Директивою 2011/64/ЄС. Акциз на цигарки буде розраховуватися в євро, а не в гривні. Таким чином, з початку нового року ціна на цигарки зросте на 40 гривень. У наступному році цей закон зможе принести додаткові 20 мільярдів гривень до бюджету. P.S. Я не голосував через непостійність позиції Міністерства фінансів", - зазначив депутат.
Голова Комітету Верховної Ради України з фінансових, податкових та митних питань Данило Гетманцев висловився у Telegram:
Комітет висловив рекомендацію щодо прийняття законопроєкту № 11090 в другому читанні та в цілому, який передбачає внесення змін до Податкового кодексу України з метою перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби.
Нагадую, що головною метою розробки цього законопроєкту є:
Поступове підвищення специфічних ставок акцизного податку на сигарети до 2028 року має на меті досягнення мінімального рівня, визначеного Директивою Ради 2011/64/ЄС від 21 червня 2011 року, що стосується структури та ставок акцизного збору на тютюнові вироби (кодифікація). Це підвищення передбачає також еквівалентне збільшення ставок на тютюн і промислові замінники тютюну, а також зменшення ставок для тютюновмісних виробів, призначених для електричного нагрівання.
визначення валютної одиниці для оцінки акцизного податку на тютюнові вироби в євро, щоб уникнути впливу інфляційних процесів на збільшення ставок акцизного податку;
уточнення окремих положень адміністрування акцизного податку з тютюнових виробів задля повноцінного застосування норм права.
Прийняття цього законопроєкту сприятиме гармонізації податкового законодавства України в області акцизного оподаткування тютюнових виробів з вимогами законодавства Європейського Союзу. Це необхідно для виконання зобов'язань, передбачених Угодою про асоціацію, відповідно до додатка XXVIII до глави 4 "Оподаткування" розділу V "Економічне і галузеве співробітництво", а також для імплементації норм Директиви 2011/64/ЄС, -- підкреслив Гетманцев.
Раніше повідомлялося з посиланням на дослідження Kantar Україна, що загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні в березні 2024 року знизився на 19,1% з 25,7% у жовтні 2023 року. Згідно з дослідженням, найчастіше впродовж січня-березня 2024 року в Україні нелегально продавали продукцію Винниківської тютюнової фабрики, на частку якої припало 57% виявлених порушень, і Юнайтед Тобако з 20%. Крім того, лідирували на нелегальному ринку тютюнових виробів бренди Compliment (45%), Marshall (15%), Lifa (9%), Brut (6%), Urta (6%), Man (2%).
Згідно з даними Kantar Україна, 32% контрафактних товарів складають сигарети, які виявилися з фальшивими акцизними марками. З цієї частки 14% становить продукція українських тютюнових компаній, а 18% – це вироби псевдовиробників, таких як Юнайтед Тобако, Маршалл Файнест Тобако та VK Tobacco FZE. Водночас 68% підроблених брендів міжнародних тютюнових компаній не мали жодних ознак підроблених акцизних марок.
Також повідомлялося, що в Україні можуть заборонити продаж сигарет у кіосках.
Бізнес-спільнота виступає проти ідеї встановлення євро як валюти для обчислення акцизного податку на тютюнові вироби.
У 2023 році середній рівень обсягу нелегального ринку сигарет в Україні досяг 21,8%.
За серпневими показниками, 26% підробленої продукції мають ознаки підроблених акцизних марок. 72% нелегальної тютюнової продукції, з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. 62% цієї групи нелегальної продукції становлять сигарети Сompliment із маркуванням Duty Free.
Лідерами за рівнем поширення нелегальної продукції є 8 областей України, де реалізується 70% такої продукції: Дніпропетровська -- 17%, Одеська -- 12%, Львівська -- 9%; Харківська -- 9%; Хмельницька -- 7%; Кіровоградська -- 6%; Чернівецька -- 5%, Рівненська -- 5%.
У березні 2024 року в ЄБА повідомили про кількість нелегальних ТВЕНів серед 600 наявних пачок.
14 травня 2024 року було проведено одночасно обшуки на 5 найбільших вітчизняних виробниках тютюну, щодо яких є підтверджені відомості про їхню нелегальну діяльність. "Так, серед них відома львівська фабрика і фабрика відомого нам із вами конвертатора з Києва. Подекуди виявлено підроблені акцизні марки, не марковані тютюнові вироби", -- заявив Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За словами Гетманцева, виготовлення нелегального тютюну заблоковано повністю. "На сьогодні виготовлення нелегального тютюну заблоковано повністю. Маю обґрунтовану надію -- назавжди. До речі, щось підказує, що це не останні обшуки в цьому кейсі. Не думав, що скажу це так скоро, але, так, респект БЕБ", -- наголосив Гетманцев.
30 травня 2024 року було оголошено про введення цілодобових патрулів та відеоспостереження для всіх виробників тютюну. Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з фінансових, податкових та митних питань, підкреслив: "Ми подолаємо цю проблему, незважаючи на всі складнощі".