Новини міста Харків та Харківської області

Хто несе відповідальність за сплату податку на майно та які будуть ставки: нові правила з 1 травня.

Податок на нерухомість – це фінансовий внесок, який зобов'язані сплачувати всі власники земельних ділянок, а також житлових і комерційних будівель. Ця система функціонує більш ніж у 130 країнах, включаючи Україну. Андрій Тімонов, адвокат і керівник податкової практики юридичної компанії "RIYAKO&PARTNERS", роз'яснив, хто несе відповідальність за сплату цього податку, а також хто має право на звільнення від нього.

Згідно з висновком фахівця, в Україні всі власники нерухомості є платниками податку на нерухомість. Це можуть бути як фізичні особи, що є громадянами України, так і нерезиденти, а також різні юридичні особи, які мають у своєму розпорядженні житлову нерухомість або об'єкти, що використовуються для отримання доходу в процесі бізнес-діяльності.

В Україні податок на нерухомість визначається у вигляді відсоткової ставки, яка наразі становить 1,5% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр. Проте, у кожному регіоні ця ставка може бути змінена на підставі рішень місцевих органів влади. Влада має можливість встановити ставку на рівні 0% або зменшити її нижче 1,5%, однак підвищити її понад цей показник не дозволяється.

Тімонов роз'яснив, хто може бути звільнений від сплати податку на нерухомість. Зокрема, власники квартир не зобов'язані сплачувати податок, якщо їхня житлова площа становить менше 60 квадратних метрів. У випадку з будинками, пільгова площа складає 120 квадратних метрів. Отже, податок необхідно сплачувати лише за ті будинки, площа яких перевищує 120 квадратів.

Коли йдеться про звичайних мешканців України, які володіють житлом, існують певні переваги. Вони зобов'язані сплачувати податок лише за ту нерухомість, площа якої перевищує 60 квадратних метрів, якщо мова йде про квартиру.

Також є категорії власників житла, які фактично звільнені від сплати податку на нерухомість, зокрема, йдеться про:

За словами юриста, для мешканців Харкова податкова ставка була знижена до нуля. Це нововведення пов'язане із активними бойовими діями, і міська адміністрація вирішила скористатися своїм правом на таку зміну. Згідно з рішенням сесії Харківської міської ради, ухваленим 3 грудня 2024 року, термін дії мораторію на місцеві податки продовжено до першого кварталу 2025 року. Щодо можливості подальшого продовження цього мораторію, наразі інформації немає.

Юрист наводить приклад з практики, зокрема, з міста Харкова. Він зазначає, що іноді податкові органи, на жаль, забувають про рішення місцевої влади щодо надання податкових пільг, і видають загальне рішення. В результаті, деякі категорії платників стикаються з ситуацією, коли їх рішення підлягає скасуванню. Експерт додає, що для того, щоб усунути цю помилку, громадянам потрібно звертатися до податкової служби з відповідною заявою, аби вказати на неправильне нарахування податків.

Список категорій осіб, які мають право на звільнення від сплати податку на нерухомість, досить широкий. Ознайомитися з ним можна в статті 266 Податкового кодексу. Особи можуть бути звільнені від податку на нерухомість за рішенням місцевих органів влади. Тімонов наводить посилання на пункт 2 частини 4 статті 266, де зазначається, що сума податку, що стягується з фізичних осіб на певній території, залежить від їхнього майнового стану та доходів. Для цього необхідно подати відповідну заяву, а остаточне рішення про її задоволення буде ухвалене на сесії.

Крім того, за словами адвоката, найбільш актуальне на сьогодні - це те, що податок на нерухомість у воєнний час не сплачується до закінчення війни, якщо житлова або комерційна нерухомість знаходиться на тимчасово окупованій території та на тій, де ведуться активні бойові дії. Така норма діє з 1 січня 2023 року, і вказана у 69 статті Податкового кодексу. Також не підлягає нарахуванню та сплаті податку на нерухомість пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій майно.

Варто також розуміти, що в Україні не існує зараз та ніколи не було мораторію на оплату податку на нерухомість, а на час війни запроваджено лише можливість скористатися пільгою. Сам зміст слова "мораторій" передбачає неможливість нарахування податку, а зараз в Україні така можливість є.

Тімонов каже, що якщо людина має у власності дві квартири, загальна площа яких становить менш як 60 квадратних метрів, тоді їй не потрібно буде сплачувати податок на нерухомість. Якщо ж, наприклад, у людини одна квартира 40 квадратних метрів, а інша - 50, тоді ситуація інша. У такому разі загальна площа нерухомості становить 90 квадратів, з яких 60 квадратних метрів - це пільга, яка застосовується, а за 30 буде нараховано податок. У тому разі, якщо у людини є і квартира, і будинок, то пільгова площа встановлена у розмірі 180 квадратних метрів.

Юрист стверджує, що податковий орган зобов'язаний розрахувати податок на нерухомість для громадянина та надіслати йому відповідне податкове повідомлення з рішенням, в той час як особа повинна виконати платіж, зазначений у цьому документі.

Податок можна обчислити самостійно. Спочатку необхідно дізнатися свою податкову ставку, що можна зробити, зателефонувавши на номери, зазначені на сайті Податкової служби. Далі, використовуючи просту формулу, можна виконати розрахунок. Наприклад, якщо в вашому регіоні ставка податку становить 1,5%, слід взяти 8000 і помножити на 1,5%, що дає вартість одного квадратного метра. Отриману суму потрібно помножити на загальну площу в квадратних метрах, за яку ви зобов'язані сплатити податок.

Якщо ви не впевнені, куди слід сплачувати податок на нерухомість, зверніть увагу на повідомлення-рішення від податкового органу. У цьому документі ви знайдете необхідні реквізити для здійснення платежу. Платіж потрібно виконати протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення. Сплатити податок можна за допомогою будь-якої платіжної системи, через онлайн-банкінг або в касі банку.

Читайте також