Новини міста Харків та Харківської області

Експрес Львів-ЄС: коли західна частина України стане частиною європейської залізничної мережі?

В Україні будують євроколію "Чоп-Ужгород", відкриття якої прогнозують на літо 2025 року. Паралельно готують ще один маршрут. Як це вплине на залізничні перевезення пасажирів та вантажів?

Подорож потягом з України до країн Євросоюзу без тривалих зупинок на кордоні, пересадок та очікувань. Для мешканців Ужгорода це незабаром стане реальністю.

Будівництво євроколії, що з'єднує прикордонне місто Чоп з обласною столицею Закарпаття, триває вже майже рік. Ця перша лінія європейського стандарту до великого українського міста має бути завершена у найближчий час. За словами представників уряду, відкриття руху планується на літо.

Через одинадцять місяців від початку будівництва напрямку "Чоп-Ужгород" можновладці почали окреслювати терміни появи ще однієї євроколії до обласного центру заходу України - від румунського кордону до Чернівців.

Зведення євроколій може не обмежитися цими двома містами. Навіщо Україна будує залізничні шляхи європейського стандарту і куди вони можуть дотягнутися?

Історично залізнична інфраструктура України спирається на ширшу колію, ніж європейська: 1 520 мм проти 1 435 мм, що прийнято в країнах ЄС. Ця відмінність у стандарті викликає труднощі з пропускною спроможністю на шляхах до Євросоюзу, оскільки вимагає або перевантаження вантажів, або заміни вагонів під час перевезення як вантажів, так і пасажирів.

Будівництво євроколій, за задумом, підвищить ефективність перевезень і сприятиме розвитку регіонів, бо місцеві виробники витрачатимуть менше часу на відправлення та отримання товарів з країн Євросоюзу.

"Євростандартна мережа стане важливим активом для України з огляду на її перспективу вступу до Європейського Союзу. Вона матиме значення для бізнесу, взаємозв'язків між громадянами та безпеки," - зазначив Алан Барон, представник Генерального директорату з мобільності та транспорту Європейської комісії.

У світлі цих обставин "Укрзалізниця" в грудні 2024 року натякнула, що її плани не обмежуються лише маршрутом "Чоп-Ужгород". Вона також розглядає можливість проектування євроколій у західній частині України. Цей амбітний план відкриває перспективи для створення чотирьох міжнародних транспортних коридорів у майбутньому.

В Україні вже функціонують ділянки залізничного сполучення, що відповідають європейським стандартам, зокрема, відрізок від Чопа до кордону. Ця лінія забезпечує зручне сполучення з такими містами, як Відень (Австрія), Прага (Чехія), Братислава (Словаччина), Мюнхен (Німеччина), Будапешт (Угорщина), Белград (Сербія), Бухарест (Румунія) і Софія (Болгарія).

Згідно з інформацією, наданою заступником міністра фінансів Олександром Кавою, існує залізнична лінія між Чопом і Мукачевим, якою курсують потяги "Мукачево-Будапешт" та "Мукачево-Кошице". Також вона простягається від Чопа до українського села Неветленфолу, розташованого поблизу румунського кордону.

Також існує одноколійна ділянка євростандарту, що простягається від Ковеля до польського Хелма і має довжину 85 км. Поряд з євроколією розташована українська широка колія. Наразі європейською колією в Україні здійснюється лише вантажне перевезення, ведуться переговори з польською стороною щодо запуску пасажирських потягів, зазначає Кава.

Від польського кордону простягаються невеликі ділянки євроколій. Перша з них веде до міста Мостиська і має довжину 12 км. Друга ділянка, яка була відновлена кілька років тому, з'єднує місто Рава-Руська і тягнеться на 8 км. Це відновлення дало змогу запустити поїзди, що сполучають місто з Варшавою, а також забезпечити стикувальні рейси зі Львова та Івано-Франківська, які проходять через Рава-Руську до польської столиці.

Чернівецька область володіє євроколією, яка простягається на 6 км — від кордону з Румунією до станції "Вадул-Сірет". Ця залізнична ділянка призначена виключно для вантажних перевезень.

На ділянці між Чопом і Ужгородом триває будівництво нової залізниці європейського стандарту. Роботи стартували в квітні 2024 року, і до кінця жовтня будівельники встигли перекласти 3,5 км широкої колії. Поряд з цим у планах звести 22 км євроколії. За словами Кави, "Укрзалізниця" повідомляє, що рух може бути відкритий вже в серпні.

Ця залізнична лінія встановить зв'язок між Ужгородом та містами Європейського Союзу. Якщо в обласному центрі Закарпаття буде зведена вантажна станція, це надасть можливість місцевим виробникам обмінюватися товарами по євроколії без необхідності перевантаження, зазначив заступник міністра фінансів.

Крім того, триває створення техніко-економічного обґрунтування для євроколії довжиною 29 км, що простягатиметься від румунського кордону до Чернівців, забезпечуючи сполучення між цим містом та румунською Сучавою.

Згідно з оцінками Кави, в найкращому випадку, роботи над будівництвом ділянки можуть стартувати у 2026 році. За умови належного фінансування, її завершення можливо до 2027 року. Ця євроколія в майбутньому забезпечить залізничне сполучення з такими містами, як Будапешт (Угорщина), Софія (Болгарія), Бухарест (Румунія) та Стамбул (Туреччина).

Крім того, до Чернівців ідуть три шляхи широкого стандарту з Івано-Франківська, Тернополя та Хмельницького, які стикувальними рейсами зможуть отримати швидший доступ до колії європейської залізниці.

У 2024 році уряд України ухвалив стратегію з розвитку прикордонної інфраструктури у співпраці з Європейським Союзом до 2030 року. У документі зокрема окреслено проєкти, що передбачають спорудження євроколій.

Уряд виділить 544 млн грн на проєктування будівництва та електрифікації євроколії на ділянці "Львів-Чернівці-Вадул", яке планують розробити до кінця 2027 року. Ділянку між Чернівцями та станцією "Вадул-Сірет" біля кордону з Румунією, згідно з документом, планують збудувати у 2026-2029 роках за 7,3 млрд грн.

Розширення євроколії від Чернівців до Львова, ймовірно, не відбудеться найближчим часом. "Зведення залізничної лінії між Чернівцями та Львовом займе значно більше часу, тоді як частину маршруту від Вадула до Чернівців можна реалізувати набагато швидше", - зазначила перша заступниця голови Чернівецької обласної адміністрації Альона Атаманюк.

Крім того, стратегія розвитку інфраструктури містить проєкт реконструкції залізниці від станції "Мостиська-2" біля кордону з Польщею до Скнилова біля Львова. На цю ділянку можуть виділити 10,9 млрд грн у 2026-2028 роках.

У 2023 році Європейська комісія разом із Європейським інвестиційним банком презентували стратегію інтеграції залізничних мереж України та Молдови до Європейського Союзу. В документі пропонувалося розвивати ділянку від Мостиська до Львова, завершивши будівництво двох широких колій європейського стандарту, а також з'єднати Львів з лінією з Рави-Руської та Ужгорода через Сянки.

У цій же стратегії розглядався сценарій продовження євроколії від Ковеля до Києва через Сарни та Коростень. Проте Кава рекомендує прокласти її через Луцьк, Рівне та Житомир, де сумарно проживають близько мільйона людей. "Це забезпечить для них не лише якісне сполучення з ЄС, а й дасть суттєвий поштовх розвитку бізнесу і підвищить економічну активність у цих регіонах", - пояснив Кава.

Крім того, ЄК та ЄІБ радили з'єднати євроколіями Львів з Києвом через Тернопіль та Коростень і продовжити шляхи з Києва до Харкова та Дніпра через Полтаву. Вочевидь, таке велике будівництво далекосяжне і не обмежиться 2030 роком. До того ж, документ Єврокомісії - це рекомендація, а не ухвалений план дій.

Представники Єврокомісії впевнені, що Україні необхідно до 2030 року створити частину європейської мережі, зокрема між кордоном з Польщею та Львовом. "Це сприятиме ефективному функціонуванню перевантажувальних хабів у Львівській області та забезпечить належне логістичне з'єднання між Україною та Європейським Союзом", - зазначив Барон.

Проте на даний момент представники уряду та "Укрзалізниці" не оголосили про старт робіт на маршрутах, що ведуть до Києва і східних регіонів країни. У найближчому майбутньому увага зосереджена виключно на лінії "Чоп-Ужгород", а також на проектуванні і можливій добудові євроколії до Чернівців.

Читайте також