Культурні діячі виступили з закликом до продовження терміна повноважень мовного омбудсмена Тараса Кременя.

2 липня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про звільнення Тараса Кременя з посади Уповноваженого із захисту державної мови у зв'язку із закінченням терміну його призначення. Це рішення набере чинності 8 липня. Інформацію про це озвучив постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
На цю позицію було розглянуто трьох кандидатів. Раніше Кременя запевняли у його повторному призначенні.
Але кандидатуру так і не висунули. Чи був Тарас Кремінь неручним омбудсменом? Так, був. Варто хоча б згадати десятки звернень до посадовців найвищого рівня Харкова, Одеси, Миколаєва із зауаженнями щодо дотримання Закону про державну мову.
Шлях Кременя на посаді був сповнений викликів. Він зобов'язався реалізувати українську мову як державну на всіх рівнях та в різних сферах діяльності. Не уникнув і судових розглядів. Проте, він гордиться своєю роботою, і це є найсуттєвішим.
Однак міністерство юстиції на пропозицію прем'єр-міністра Дениса Шмигаля подало на посаду уповноваженого із захисту державної мови актора Олександра Завальського, артиста і колишнього ведучого каналу "Глас" УПЦ МП.
Проти Завальського висловлюють свої претензії мовні активісти, які наполягають на необхідності створення в Україні ефективного мовного омбудсмена.
Зокрема, українські авторки Ліна Костенко і Оксана Пахльовська підтримали відкритий лист, підписаний численними діячами культури та суспільства, в якому закликано відновити Тараса Кременя на посаді Уповноваженого з питань захисту державної мови.
Це послання вже отримало підтримку від Оксани Забужко, Сергія Жадана, Андрія Куркова, акторів Ірми Вітовської, Наталії Сумської, Анатолія Хостікоєва, поетеси та військової Ярини Чорногуз, Рефата Чубарова та багатьох інших відомих особистостей України.
У своєму зверненні наголошується, що частиною політики Російської Федерації є протидія українізації, зросійщення населення України та лінгвоцид на тимчасово зайнятих територіях. Тому захист українського мовного середовища вони вважають "одним з ключових аспектів екзистенційної боротьби за незалежність".
Коли Росія перейшла межі нашої держави, українська мова стала ще одним значущим символом нашого захисту.
Отже, битва за Україну ведеться також і на мовному полі.