Новини міста Харків та Харківської області

"Чоловік на годину": Як еволюціонував ринок послуг майстрів для дому.

Сфера послуг домашніх майстрів пережила значні зміни внаслідок війни. Які з цих послуг користуються найбільшим попитом, і чи відчувається нестача кваліфікованих фахівців?

У кожному домогосподарстві завжди існує потреба в послугах майстрів, які займаються ремонтом сантехніки, електроніки та виконують різноманітні дрібні роботи по дому. Такі фахівці в повсякденному житті часто отримали назву "чоловік на годину".

З початку війни у 2014 році та збільшення міграційних потоків у 2017 році через запровадження безвізового режиму, число фахівців на неформальному ринку послуг почало знижуватися. Починаючи з 2022 року, нестача кадрів стала ще більш відчутною.

Менша конкуренція - гірша якість послуг і вищі ціни. Чи справді це так? ЕП запитала у двох онлайн-платформ, які виступають посередниками між майстрами та власниками домогосподарств.

З початком повномасштабної війни спостерігається суттєве зниження попиту на послуги в сферах "Домашні майстри", "Ремонт побутової техніки", "Оздоблення" та "Будівництво", зазначає Надія Панченко, директорка з маркетингу платформи Kabanchik.ua.

"Багато людей виїхало за кордон, розміщувати замовлення просто не було кому. У 2022 році кількість замовлень послуг впала на 43% відносно показників 2021 року", - каже Панченко.

Найзначніше зниження спостерігалося в галузі будівництва та оздоблювальних робіт, де падіння склало більше 60%. Натомість у сфері ремонту техніки зниження було найменшим — лише 25%. Протягом 2023 і 2024 років ситуація почала стабілізуватися, оскільки частина населення повернулася до України. Однак, за словами Панченко, попит все ще залишається на 30% нижчим у порівнянні з довоєнними показниками.

У 2021 році категорії "Ремонт та обслуговування техніки", "Будівництво та ремонт" та "Побутові послуги" на платформі OLX отримали 11,9 мільйона відвідувань. Проте в 2022 році спостерігався зниження попиту на 35%, про що повідомила керівниця напрямку OLX "Робота та Сервіси" Марія Абдулліна.

"У 2023 році спостерігається відновлення попиту, що зросло на 16 відсоткових пунктів у порівнянні з минулим роком, хоча до рівня докризового періоду він ще не дотягує. Цього року ми отримали близько 9,5 мільйона відгуків", - зазначає Абдулліна.

Перегин попиту та пропозиції не відбувся через те, що ринок фахівців також сильно зменшився, додають в Kabanchik.ua. Якщо у 2021 році на одного фахівця припадало 16 завдань, то у 2022 році - 13. На кінець 2024 року показник стабільно тримається на позначці 17 завдань на активного фахівця, що майже відповідає довоєнному періоду.

З 2022 року кількість оголошень на платформі падає, підтверджують в OLX - на 34%, співмірно з падінням попиту. Основна причина - зменшення кількості надавачів послуг у зв'язку з міграцією та мобілізацією.

Kabanchik.ua оцінює нестачу спеціалістів через показник Offer Rate, що демонструє, як активно фахівці пропонують свої послуги для виконання завдань. "Якщо цей показник перевищує 90%, це свідчить про те, що на ринку ситуація стабільна і попит на спеціалістів задоволений. Проте, якщо він падає, це сигналізує про наявність проблем", – зазначає Панченко.

На ринку дійсно сформувався дефіцит надавачів послуг у категоріях "Домашній майстер", "Ремонт", "Побутові послуги", але сильніше він відчувається в окремих підкатегоріях, кажуть співрозмовниці ЕП.

Ситуація є складною щодо працівників різних спеціальностей, таких як різнороби, зварники, плиточники, штукатури, реставратори меблів, няні, доглядальниці та кравчині.

"Нестача кваліфікованих кадрів особливо помітна в сферах, що потребують енергійних молодих чоловіків, включаючи спеціалістів у будівництві та оздобленні, ремонтників техніки, а також майстрів, які займаються ремонтом і встановленням дверей," - зазначає Панченко.

Абдулліна зазначає, що фахівці, які займаються обслуговуванням техніки, найменше активні у наданні своїх послуг. "У розділі "Будівництво та ремонт" ми отримали 25 відгуків на одне оголошення, у категорії "Побутові послуги" - 26 відгуків, а в розділі "Ремонт та обслуговування техніки" - 41 відгук", - розповідає представник OLX.

Ціни на послуги "чоловіків на годину" зросли, каже Панченко. Але оскільки переважання попиту над пропозицією не спостерігається, єдиною причиною зростання середнього чека вона називає інфляцію.

"Порівнюючи середній чек 2021 року з даними 2024 року, видно, що найбільше зростання відбулося в галузях будівництва, ремонту та оздоблення техніки — практично вдвічі. У той же час найменше підвищення цін спостерігається у категорії послуг домашнього майстра, де вони зросли лише на 50%," — зазначила директорка з маркетингу Kabanchik.ua.

Зростання конкурентного середовища вигідне споживачам, зазначає Абдулліна. Однак нині ситуація є складною: зменшення числа кваліфікованих спеціалістів через мобілізацію або міграцію "безумовно впливає" на якість обслуговування, додає вона.

Kabanchik.ua систематично проводить опитування серед користувачів, щоб дізнатися про їхній досвід роботи з платформою. Коли власників домогосподарств запитують: "Чи знизилася якість послуг, що надаються фахівцями?", багато з них відповідають: "Так, якість погіршилася". Проте, якщо подивитися на дані, ситуація виглядає не так вже й критично.

У 2021 році 49% клієнтів "Кабанчика", які висловили незадоволення, скаржилися на відсутність спеціалістів на платформі. У 2024 році цей показник зріс до 52%.

"Ще одним з прикладів можемо навести таку причину як "фахівець завищує ціну". Тобто, фахівець бере замовлення у виконання, а пізніше заявляє замовнику, що хоче за це більше грошей. На жаль, таких випадків почастішало.

У 2021 році тільки 6% незадоволених користувачів висловили своє обурення, але в 2024 році цей показник зріс до 10%. Ситуація зі скаргами на непрофесійність спеціалістів також змінилася: раніше це стосувалося 6% користувачів, тепер - 8%", - зазначає Панченко.

"Який час, такі й можливості," - усміхається Панченко.

Серед найбільш затребуваних послуг можна виділити встановлення та ремонт генераторів, а також відновлення роботи холодильників, пральних машин та бойлерів, які часто ламаються через перебої в електропостачанні. До того ж, популярні роботи з встановлення реле напруги, електромонтажу та обслуговування розеток.

Набирає популярності послуга "постояти в черзі". Її замовляють чоловіки, яким треба оновити дані у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або пройти військово-лікарську комісію.

"Серед послуг, які були "ходовими" до повномасштабної війни, і зараз також мають попит: прибирання квартир, усунення протікань, встановлення унітазів, збирання меблів, укладання плитки, ремонт квартир та інше", - додає представниця Kabanchik.ua.

На OLX найзатребуванішими є будівельні послуги, ремонт квартир, послуги з ремонту автомобілів, вантажоперевезення. За минулий рік суттєво (на 30%) зріс попит на репетиторство.

Серед найбільш непомітних напрямків, Абдулліна підкреслює туристичні послуги та еміграційні послуги, такі як допомога в оформленні віз та дозволів на проживання.

За словами Абдулліної, список найбільш затребуваних послуг в Україні в цілому має багато спільного для всіх регіонів. Проте є й певні відмінності: в Харкові спостерігається підвищений попит на репетиторів, що пояснюється популяризацією онлайн-навчання; у Київській області користуються попитом фінансові послуги; а в Одеській області найбільше запитують послуги з ремонту та обслуговування кондиціонерів.

Читайте також